A A+ A++

terytorialsi skwierzyna 001Żołnierze 151 batalionu lekkiej piechoty ze Skwierzyny, porządkowali groby poległych za Ojczyznę oraz zasłużonych obywateli  Ziemi Lubuskiej. Do  terytorialsów dołączył w tym roku sekretarz Towarzystwa  Pamięci Powstania Wielkopolskiego Koło w Gorzowie Wlkp. Wspólnie oznaczyli groby wpisane do ewidencji grobów weteranów walk o wolność i niepodległość Polski.

Tradycyjnie, przed Dniem Wszystkich Świętych, należy wcześniej odwiedzić i uporządkować groby zmarłych. Żołnierze z 12 WBOT każdego roku uczestniczą w akcji „Żołnierska pamięć” i odwiedzają wielkopolskie oraz lubuskie cmentarze, na których spoczywają powstańcy i osoby zasłużone Ojczyźnie. Akcja porządkowania miejsc pamięci potwierdza wdzięczność żołnierzy 12 WBOT nie tylko wobec walczących w szeregach Armii Krajowej, ale także wobec środowisk kombatanckich.  Terytorialsi ze 151. batalionu lekkiej piechoty, każdego roku  doglądają  miejsc spoczynku  bohaterów na Ziemi Lubuskiej. Żołnierze tym razem pomagali oznaczać groby wpisane do ewidencji grobów weteranów o wolność i niepodległość Polski.

 – „Dbamy o to, by każdego roku przyłączać się do akcji „Żołnierska pamięć”. Bohaterowie walk o Polskę oddali najcenniejszą rzecz za wolność – życie. Naszym obowiązkiem jest dbanie, by pamięć po nich pozostała” – tłumaczy por. Tomasz KOZŁOWSKI, ze 151. blp w Skwierzynie.

Skwierzyńscy terytorialsi odwiedzili m.in. kwaterę saperów WP, poległych w 1945 roku podczas rozminowywania Powiatu Świebodzińskiego, grób starszego strzelca Kazimierza GINDERA – Powstańca Wielkopolskiego, który brał udział w zdobyciu Lotniska Ławica oraz grób Marii i Mikołaja ILCZYŃSKICH – żołnierzy 27. Dywizji Piechoty AK, którzy zostali odznaczeni srebrnym krzyżem zasługi z mieczami. Tadeusz ILCZYŃSKI zginął w walce w 1943 r. Odznaczony dwukrotnie Krzyżem Walecznych.

Akcja „Żołnierska pamięć” ma na celu budowanie świadomości patriotycznej, historycznej oraz ma pielęgnować pamięć o poległych za Ojczyznę żołnierzach. Dzięki tak drobnym gestom, pamięć o nich jest wieczna.


Tekst:  por. Anna JASIŃSKA – PAWLIKOWSKA

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTajemnica pieczęci Radomia. Co znajduje się na najstarszej?
Następny artykułMirosław: To miłe i motywujące