A A+ A++

Abp Stanisław Budzik: Świętość nie jest czymś nadzwyczajnym; świętość to najpiękniejsza normalność. Msza św. w kaplicy największego cmentarza w Lublinie – cmentarza komunalnego na Majdanku – zgromadziła 1 listopada na modlitwie krewnych i przyjaciół zmarłych pogrzebanych na nekropolii sąsiadującej z byłym niemieckim nazistowskim obozem koncentracyjnym i zagłady na Majdanku. Liturgii przewodniczył abp Stanisław Budzik.

W homilii abp Stanisław Budzik zwrócił uwagę, że uroczystość Wszystkich Świętych „odsłania przed nami rąbek tajemnicy nieba”. – Święci to ludzie, którzy z pomocą łaski Bożej wznieśli się na wyżyny człowieczeństwa; na ziemi żyli według Bożych zasad, a teraz cieszą się i radują oglądaniem Bożego oblicza we wspólnocie zbawionych – przypomniał hierarcha. Podkreślił, że dzień 1 listopada szczególnie przypomina światu o tym, że każdy człowiek jest powołany do świętości i wezwany do kroczenia drogą błogosławieństw. Jak wyjaśniał, nie jest to droga łatwa i trzeba mieć odwagę, by na nią wejść i na niej trwać.

Przykładem są święci Kościoła, którzy dziś nieruchomo spoglądają z obrazów i rzeźb, ale przed laty byli ludźmi podobnymi do nas, doświadczali wielu niepokojów, walczyli ze słabościami i szukali odpowiedzi na życiowe pytania. – Odkryjemy w nich naszych braci i nasze siostry, którzy musieli walczyć o swoją wiarę, którzy nie chcieli się pogodzić ze złem panującym w ich czasach, którzy mieli odwagę żyć inaczej niż otoczenie – mówił ksiądz arcybiskup.

– Do nas, którzy ciągle szukamy złotego środka, święci kierują wezwanie Kościoła do całkowitego posłuszeństwa Ewangelii, do kroczenia drogą Bożych błogosławieństw, do zaangażowania się w sprawy Boga i człowieka. Drogą do świętości jest pierwsze i najważniejsze przykazanie: przykazanie miłości, w którym zawierają się wszystkie inne – podkreślił metropolita.

Abp Stanisław Budzik wyjaśniał, że Kościół stawia nam przed oczy swoich wielkich synów i córki, którzy w sposób heroiczny wypełnili przykazanie miłości Boga i bliźniego, by każdy mógł odnaleźć wskazówki dla rozwiązywania swoich codziennych życiowych problemów. Stawia przed nami wzory i przewodników na drodze do nieba, którzy mówią światu, że osiągnięcie świętości jest możliwe dla każdego człowieka. Hierarcha przypomniał o powszechnym powołaniu do świętości. – Byłoby rzeczą niewłaściwą, gdybyśmy dzieli ludzi na dwie grupy: z jednej strony wybrani, dotknięci promieniem Bożej łaski, a z drugiej strony ogromna większość przeciętnych chrześcijan, ludzi dobrej woli, ale bez programu dążenia do świętości. Każdy z nas jest wezwany, aby w Kościele zaprzyjaźnił się z Bogiem, umacniał się Jego łaską, dawał świadectwo swoim życiem i postępowaniem. Powinien to czynić w miejscu i środowisku, w którym go Bóg postawił – podkreślił.

Cmentarz komunalny przy ul. Droga Męczenników Majdanka w Lublinie istnieje od 1976 r. Największa nekropolia w Lublinie kryje ciała i prochy ok. 75 tys. zmarłych; rocznie odbywa się tu ponad 1600 pogrzebów.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKubacki opowiada o współpracy z Thurnbichlerem. “Myślałem, że się zabiję”
Następny artykułLiga Mistrzów: FC Barcelona bez Lewandowskiego, ale z trzema punktami na osłodę