A A+ A++

Proces kardynała Josepha Zen Ze-kiuna w Hongkongu nie jest oparty na żadnej wiążącej podstawie prawnej – twierdzi jego adwokat. „Rozporządzenie o rejestracji stowarzyszeń zostało uchwalone 50 lat temu w celu rozprawienia się z przestępczymi grupami i dlatego nie może być stosowane do wszystkich niezarejestrowanych stowarzyszeń”, powiedział w prawnik Robert Pang, cytowany we wtorek przez portal informacyjny „Hong Kong Free Press”.

Starszy prokurator Anthony Chau podkreślił w zeszłym tygodniu, że rozporządzenie zostało wydane przez kolonialną władzę brytyjską w celu ochrony bezpieczeństwa narodowego, porządku publicznego i praw ludności. 90-letni obecnie kard. Zen i pięciu innych działaczy demokratycznych są sądzeni pod zarzutem niezarejestrowania nieistniejącego już funduszu pomocy humanitarnej „612 Humanitarian”. Fundusz zapewniał pomoc finansową, prawną i psychologiczną osobom aresztowanym podczas protestów demokratycznych w 2019 roku. W przypadku skazania, każdemu oskarżonemu groziłaby grzywna w wysokości 1300 dolarów.

Sprawa przeciwko kard. Zenowi została odroczona we wrześniu do 26 października. Kilka dni wcześniej odnowiono porozumienie między Watykanem a Chinami w sprawie mianowania biskupów, a Kongres Partii Komunistycznej Chin zakończył się ponownym wyborem prezydenta Xi Jinpinga na jej przewodniczącego.

Kard. Zen jest jednym z najbardziej wpływowych osobistości kościelnych w Azji. Poza pełnieniem funkcji biskupa Hongkongu (2002-2009) jest jednym z czołowych krytyków rządu w Pekinie i jego polityki religijnej, a ostatnio coraz częściej także Watykanu i jego polityki wobec Chin. W szczególności krytykuje porozumienie watykańsko-chińskie z 2018 roku o wzajemnym uznawaniu nominacji biskupich.

Aresztowanie kardynała i byłego biskupa Hongkongu w dniu 11 maja br. wywołało ogólnoświatowe oburzenie. Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Pietro Parolin, wyraził zaniepokojenie, a Parlament Unii Europejskiej wezwał do umorzenia sprawy podkreślając, że Watykan powinien też „zwiększyć nacisk na chińskie władze państwowe” w celu umorzenia procesu przeciwko kard. Zenowi.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKard. Nycz: czy jako ludzie wiary jesteśmy zainteresowani świętością?
Następny artykułTragedia na Halloween w Seulu. Policja otrzymywała niepokojące sygnały