A A+ A++

Przedstawiciele koncernów ZE PAK oraz PGE podpisali w Seulu list intencyjny w sprawie budowy elektrowni jądrowej w Pątnowie z Korea Hydro & Nuclear Power. Elektrownia ma powstać w oparciu o technologię APR1400.

Podczas spotkania porozumienie podpisali też ministrowie: aktywów państwowych ze strony Polski oraz handlu, przemysłu i energii ze strony Korei.
– Energetyka jądrowa jest w polskich warunkach niezbędna, szczególnie w obecnej sytuacji geopolitycznej – powiedział podczas podpisania Jacek Sasin, minister aktywów państwowych. – Inicjatywa ZE PAK i PGE jest niezwykle interesująca, ponieważ realizuje strategiczne cele Polski i Polaków – tania energia oraz niezależność energetyczna. Zgodnie z Polityką Energetyczną Polski do 2040 r. przyjętą przez polski rząd w 2021 r., Pątnów to jedna z potencjalnych lokalizacji elektrowni jądrowej w Polsce. Budowa elektrowni jądrowej w Pątnowie to może być wsparcie dla programu polskiej energetyki jądrowej, który jest kluczowy dla nas z perspektywy kraju. Z zadowoleniem przyjmujemy informację, że ZE PAK i PGE podjęły rozmowy z KHNP co dodatkowo wzmocni relacje pomiędzy Polską a Koreą Południową. Z pewnością byłby to kolejny etap zacieśniania się współpracy biznesowej pomiędzy naszymi krajami oraz duże możliwości transferu wiedzy i doświadczenia.

Projekt jest istotny także dla Korei, ponieważ ponownie otworzył bramę dla eksportu elektrowni jądrowych po 13 latach od eksportu do Zjednoczonych Emiratów Arabskich w 2009 roku – została tam wybudowana jedna z największych elektrowni jądrowych na świecie – jednocześnie potwierdzając doskonałość APR1400, jak powiedział Chang-Yang Lee, minister handlu, przemysłu i energii w Korei Południowej.
– Spodziewamy się również, że po zawarciu ostatecznego kontraktu przyczyni się on w znacznym stopniu do ożywienia krajowego przemysłu jądrowego zapewniając pracę w zmagającym się z wyzwaniami sektorze – podkreślił koreański minister. – Ponadto projekt będzie okazją do poszerzenia i pogłębienia współpracy w sektorach przemysłowym i gospodarczym między naszymi dwoma krajami. W obliczu niedawnych niestabilności w globalnej sieci łańcucha dostaw, planujemy rozszerzyć tę współpracę w zakresie energetyki jądrowej na różne obszary, takie jak przemysł obronny, baterie, wodór i pojazdy elektryczne. Zawarcie memorandum i listu intencyjnego pomiędzy firmami tworzy podwaliny do wzmocnienia współpracy z Polską, która prowadzi do obopólnych korzyści i sytuacji „win-win”.

Obie strony wyraziły intencję rozwoju współpracy w ramach budowy elektrowni jądrowej w lokalizacji Pątnów, by dostarczać Polakom tanią i czystą energię oraz by wesprzeć niezależność i stabilność polskiego systemu energetycznego. Projekt docelowo ma także zwiększyć konkurencyjność polskiej gospodarki i stworzyć nowe możliwości inwestycyjne w Polsce. Potencjalna współpraca ma być jedynie uzupełnieniem rządowego programu energetyki jądrowej zapisanego w „Polityce Energetycznej Polski do 2040 r.”.

ZE PAK i PGE zdecydowały się na potencjalną współpracę z KHNP ze względu na „bezpieczną, funkcjonującą od ponad 40 lat oraz efektywną koreańską technologię reaktorów jądrowych i fakt, że obecnie KHNP jest trzecim największym operatorem elektrowni jądrowych na świecie.
– Nasza lokalizacja Pątnów wydaje się być idealna do realizacji projektu energii atomowej, stąd nasz pomysł na stworzenie planu rozwoju takiego projektu – powiedział Zygmunt Solorz, przewodniczący rady nadzorczej i główny akcjonariusz ZE PAK. – Posiadamy niezbędną infrastrukturę, doświadczenie i pasję naszych energetyków w regionie do nowych wyzwań. Jesteśmy firmą energetyczną w transformacji, która odchodzi stopniowo od produkcji energii opartej o węgiel brunatny i rozwija zeroemisyjne źródła energii. Posiadamy fantastycznych i doświadczonych ludzi w energetyce, którym chcemy zapewnić możliwość dalszej pracy w regionie.

Wstępny plan rozwoju elektrowni jądrowej w lokalizacji Pątnów ma być gotowy jeszcze do końca 2022 r.

Podziel się:
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPiotr Stokowiec się broni po burzy o “zapierdzielanie”. “Kosmiczne nieporozumienie”
Następny artykułYou can’t make this up: Germany is dismantling a wind farm to make way for a coal mine