A A+ A++

Projekt ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych rząd ma przyjąć do końca roku, a ustawa ma wejść w życie 1 czerwca 2023 roku – przekazuje pełnomocnik premiera ds. ochrony miejsc pamięci Wojciech Labuda. W projekcie znajdą się m.in. takie rozwiązania jak baza danych o grobach, elektroniczna karta zgonu czy instytucja koronera.

Wojciech Labuda zaznaczył, że prace nad projektem ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych trwają przeszło półtora roku. Rok temu zakończyły się konsultacje społeczne, a uzgodnienia międzyresortowe są na finiszu.

– Mam nadzieję, że do końca tego roku projekt ustawy zostanie przyjęty przez rząd. Potem trafi do parlamentu i wierzę, że ustawa zostanie uchwalona jak najszybciej. Cel na ten moment jest taki, aby weszła w życie 1 czerwca przyszłego roku – poinformował pełnomocnik.

Opóźnienia spowodowały m.in. “wojna i kryzys energetyczny”

Wcześniej zakładano, że nowa ustawa zacznie obowiązywać w marcu. Labuda wyjaśnił, że harmonogram trzeba było zmienić ze względu na przedłużające się uzgodnienia, prace informatyczne, a także w związku z wojną w Ukrainie i kryzysem energetycznym.

Nowa regulacja zastąpi ustawę z 1959 roku, która – jak ocenił pełnomocnik – jest daleka od ideału. – Potrzebujemy nowego prawa, które będzie odpowiadało współczesnym wyzwaniom. Przez ponad pół wieku tym tematem się właściwie nie zajmowano – powiedział.

Zapewnił, że zmiana nie będzie “rewolucją obyczajową”, choć przewiduje rewolucyjne zmiany w obszarze cyfryzacji. – Naszym celem jest to, aby cały proces – od momentu zgonu aż po pochówek – mógł być realizowany elektronicznie – wyjaśnił.

Karta zgonu wystawiana elektronicznie. “Jak w przypadku e-recepty”

Nie będzie już papierowej karty zgonu. Lekarz będzie wystawiał ją elektronicznie. Dane z karty zgonu będą automatycznie trafiać do państwowych rejestrów. – Podobnie jak w przypadku e-recepty, bliski zmarłego otrzymywać będzie numer karty zgonu. To bardzo uprości obsługę administracyjną. Poszczególne instytucje będą miały dostęp tylko do tych danych, które są niezbędne dla ich działań – podkreślił pełnomocnik.

Kolejne rozwiązania w tym obszarze to cyfryzacja miejsc pamięci. W ramach tego zostanie utworzona centralna baza danych o cmentarzach i miejscach pochówku. – Baza będzie dostępna online. Znajdą się w niej mapy cmentarzy, informacje o lokalizacji grobów i osobach pochowanych, a także inne dodatkowe dane ważne dla obywateli, w tym termin, do którego grób jest opłacony – powiedział Labuda.

– Coraz większa liczba właścicieli cmentarzy udostępnia mapy i informacje o osobach pochowanych, ale na … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWszystkich Świętych to czas wspomnień zmarłych. Gliwiczanie, których pożegnaliśmy w tym roku
Następny artykułPiotr Stokowiec się broni po burzy o “zapierdzielanie”. “Kosmiczne nieporozumienie”