A A+ A++

vi spotkania kameralne marcin murawski & szymon musio 001
Podczas koncertu pn. „W świecie kameralistyki”, który odbył się w ramach cyklu VI Spotkań Kameralnych w Międzyrzeczu 2022,  wystąpili: Szymon Musioł – fortepian i Marcin Murawski – altówka

28 października 2022 r. w ramach koncertu, pn. „W świecie kameralistyki” przed międzyrzecką publicznością i uczniami Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Międzyrzeczu wystąpili uznani już i niezwykle cenieni przez krytykę panowie: Marcin Murawski – altówka i Szymon Musioł fortepian. Pierwszy koncertuje po całym świecie, drugi prowadzi klasę fortepianu w Akademii Muzycznej, im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu.

Gości przybyłych na koncert powitała Małgorzata Telega-Nowakowska, dyrektor, Państwowej Szkoły Muzycznej w Międzyrzeczu. Koncert poprowadził pan Ryszard Szydełko, który przypomniał widowni program koncertu i przedstawił podstawowe informacje na temat wykonawców.

W programie obu muzyków królowała głównie muzyka polska. Artyści zaprezentowali program nietuzinkowy i mniej znany. Nieco trudniejsza w odbiorze, jakże piękna muzyka kompozytorów takich, jak: Ignacy Jan Paderewski, Henryk Wieniawski, Wojciech Gawroński i Fryderyk Chopin, Alina Kubik.

Koncert rozpoczął altowiolinista Pasacalią – H. I .F Wibera. Słychać w niej było wpływy północnej Europy z połączeniu z ognistymi rytmami ze słonecznej Hiszpanii.

Pianista Szymon Musioł zaprezentował Menueta G –dur i Krakowiaka fantastycznego. Z Menuetem, którego bardzo chętnie sam Paderewski grywał, głównie w Stanach Zjednoczonych wiąże się ciekawa historia. Otóż pianista rozgłaszał (w celach marketingowych), że  Menueta G-dur odnalazł po latach gdzieś w zbiorach, a jego kompozytorem był nie kto inny, jak sam Wolfgang Amadeusz Mozart. Przez długi czas utrzymywana była ta półprawda. Należy dodać, że Paderewski był wielkim popularyzatorem kultury polskiej za granicą, mężem stanu i politykiem sto lat temu. Menuet jest pięknym utworem w odbiorze.

Krakowiak  – pełen synkopowanych rytmów i w tanecznej formie. Jakże polski.

 Czas na duet Murawski & Musioł

Zakończony kilka dni temu XVI Międzynarodowy Konkurs Henryka Wieniawskiego wyłonił zwycięzców z dalekiego wchodu. Szkoda, że nie było naszych skrzypków. Z kolei cieszy fakt, że młodzi muzycy sięgają po repertuar skrzypcowy Wieniawskiego. Jest to najlepsza reklama kultury polskiej za granicami naszego kraju. Tym powinniśmy się szczycić i być dumni.

„Marzenie” H. Wieniawskiego nieco trudne w odbiorze, a jakże piękne i takie swojskie polskie. Kompozycja wybrzmiała podniośle z wieloma ukrytymi emocjami.

Nocturno „W noc księżycową” Wojciecha Gawrońskiego jest kompozycją pełną zadumy i nostalgii za czymś, co możemy sobie wyobrazić i właśnie się to spełnia. W przeddzień święta zmarłych jest czas, aby pomyśleć o swoich bliskich, których już nie ma. Była to premiera tej kompozycji.

Dwa Nokturny nr 18 i 13 Fryderyka Chopina obaj wykonawcy przefiltrowali muzykę naszego narodowego kompozytora przez własne osobowości. Piękne transkrypcje muzyki Chopina, którą znamy zagrana nieco inaczej.

alina kubik 000
Alina Kubik, skrzypaczka i kompozytorka

 Alina Kubik, to absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej i stopnia w Międzyrzeczu. Pierwsze muzyczne kroki stawiała pod czujnym okiem jej pierwszej nauczycielki Jolanty Helwig.
Młodziutka skrzypaczka zapewne w tamtym czasie nie myślała, że będzie kontynuowała studia muzyczne i zostanie kompozytorką. Frapujące tango pod tytułem „Framgo” na altówkę i fortepian było ciekawą kompozycją, gdzie przeplatał się drapieżny charakter z lirycznym motywem. To była premiera tego utworu, który został bardzo ciepło przyjęty przez międzyrzecką publiczność.

 Dwa bisy dopełniły całości

 „Milentan” J,. Bragata i I. Zemiarisa pod długim tajemniczym tytułem „W.A. Mozart and H.C. Andersen in the Circomnistances oh the Souvenir”. To nic innego, jak zwiedzanie miejsc, gdzie żyli przed laty Mozart i Andersen. Taki był też rodzaj ostatniego bisu. Nieśpieszne tempo zwiedzania miejsc, gdzie tworzył kompozytor i pisarz

WIDEO

 Zapowiedź
10 listopada 2022 r. o 17:00 w Auli PSP I st. odbędzie się ostatni z cyklu koncert, pn. „Święta miłości kochanej Ojczyzny” z okazji Święta Niepodległości, podczas którego wystąpią: Li Xianze – fortepian  i  Chen Jilin – fortepian oraz Chór Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Międzyrzeczu. Koncert ten zakończy tegoroczny cykl Spotkań Kameralnych w Międzyrzeczu.

FOTORELACJA

kliknij na zdjęciu aby powiększyć /zdjęcia: Kazimierz Czułup/

Warto przypomnieć, że cykl koncertowy, Spotkania Kameralne finansowo wsparli: Marszałek Lubuski, Starostwo Powiatowe, Jacek i Beata Bełz – „Pod strzechą”, Fundacja „Kuźnica”, „Lekarze na Dworskiej” i Tomasz Jarmoliński.
Natomiast patronatem honorowym tegoroczny cykl koncertowy objęła Agnieszka Olender, Starosta Powiatu Międzyrzeckiego.


Z muzycznym pozdrowieniem
Zdzisław Musiał

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułW Poznaniu czas się zatrzymał na godzinę. “Mieszkańcy mogli bawić się dłużej”
Następny artykułATP Wiedeń: Miedwiediew z kolejnym tytułem