W pierwszej połowie października odbył się kolejny spacer lokalnej uzdrowiskowej grupy Inicjatywy Społecznej „Wspólny Las”. Tym razem, korzystając z uroków złotej polskiej jesieni, grupa wybrała się na nieco dalszy spacer w kierunku masywu Wołtuszowskiego Działu (673 m n.p.m.), zwanego również Działem nad Desznem lub Wołtuszowską Górą.
To rozległy grzbiet górski porośnięty lasem na terenie uzdrowiskowej Gminy Rymanów, będący najwyższym wzniesieniem tzw. Wzgórz Rymanowskich.
Celem grupy była m.in. kapliczka kurierska, znajdująca się przy trasie kurierów z II wojny światowej. Warto tu nadmienić, że 24 listopada 2012 roku (prawie 10 lat temu), miało miejsce otwarcie tematycznego szlaku turystycznego Beskidzka Trasa Kurierska „Jaga-Kora” z Rymanowa-Zdroju na Jasiel. Szlak ten jest rekonstrukcją funkcjonującego w latach 1940-1945 historycznego szlaku kurierskiego Komendy Głównej ZWZ AK, prowadzącego przez teren Beskidu Niskiego; przebieg szlaku turystycznego różni się jednak od historycznej trasy kurierów. Trzeba tutaj wspomnieć o legendarnym kurierze Janie Łożańskim pseudonim „Orzeł”, „Bokser”, „Jan Madejski” (1912-1990), urodzonym w Posadzie Zarszyńskiej, który trasę tę przemierzył ponad 40 razy!
Niestety nawet i tutaj grupa natchnęła się na trwającą wycinkę realizowaną przez Nadleśnictwo Rymanów. Wycinka rozpoczęła się już 20 kwietnia i potrwa jeszcze do 31 października. Duży skład drewna znajduje się po drugiej stronie drogi, naprzeciwko kapliczki. I właśnie ten skład graniczy bezpośrednio z wydzieleniem 134-A o powierzchni aż 36,81 ha, na którym powoli kończy się wspomniana wycinka.
– Wierzcie nam, nasi Drodzy Czytelnicy, że już nawet nie mieliśmy ochoty wchodzić w ten wycinany las, czasami mamy zwyczajnie dosyć oglądania kolejnego zniszczonego lasu i zdemolowanego terenu. Jeden z uczestników naszych spacerów powiedział, że był tu we wrześniu i tak ogromnych ilości wyciętych drzew na składzie drewna i przy drodze, dawno nie widział. Od tego składu odchodzą w kilku kierunkach drogi zrywkowe – relacjonują wędrowcy. Po zrobieniu dokumentacji fotograficznej składu drewna stwierdziliśmy, że nasz spacer będziemy kontynuowali w lesie za kapliczką – to wydzielenie 135-B.
Tam grupa napotkała kolejne niemiłe zaskoczenie – drzewa wykropkowane do wycinki! Okazało się, że jest to kolejne wydzielenie, do którego niebawem dobierze się Nadleśnictwo Rymanów.
– Ciężko nam było patrzeć na pomarańczowe kropki oznaczające drzewa do wycinki – znajdują się one na sosnach, brzozach i bukach. Niektórym brzozom wyznaczonym do wycinki brakuje około 15-25 cm obwodu do wymiarów drzew pomnikowych a buki z kropkami to często piękne i okazałe drzewa porośnięte mchami. Eh… Już nawet dorodne grzyby zbierane przez nas w tym wydzieleniu i wspaniała pogoda nie sprawiały nam radości… – mówią turyści.
Pomimo tego, że las porastający Wołtuszowską Górę nie otacza bezpośrednio Rymanowa-Zdroju, jest to jednak las znajdujący się w bliskiej odległości od tego uzdrowiska, będący częstym celem wycieczek. Jest to las ochronny, a nie las gospodarczy. Co więcej, jest to obszar chroniony przez Europejską Sieć Ekologiczną NATURA 2000. Rzadko się zdarza, ale ten las jest zaliczany zarówno do obszarów podlegających ochronie siedlisk przyrodniczych (Rymanów PLH 180016), jak i ochronie ptaków (PLB 180002 Beskid Niski). Leśnikom nie przeszkadza to jednak w wycinkach i niszczeniu terenów chronionych.
Zajmijmy się jeszcze przez chwilę wydzieleniem 135-B, w które z wycinką planuje wejść Nadleśnictwo Rymanów. Ma ono powierzchnię, uwaga – ponad 41 hektarów! (dokładnie 41,35). Rośnie na nim aż 9 gatunków drzew, co jest dużym atutem tego wydzielenia. 50% tego fragmentu lasu stanowią sosny w wieku 73 lat, a 40% stanowią jodły w wieku: 53 i 38 lat i miejscami 73 i 103 lat. Pozostałe 10% całego drzewostanu wydzielenia 135-B stanowią buki w wieku 73 lat oraz miejscami 38 i 53. Poza tym na uwagę zasługują: rosnące miejscami brzozy, czereśnie, jawory i świerki w wieku 53 lat oraz jawory, osiki, jesiony i czereśnie w wieku 73 lat. W taki las wejdą pilarze z piłami motorowymi i wjedzie ciężki sprzęt.
W artykule fotorelacja z „wykropkowanego” wydzielenia 135-B oraz ze składu drewna.
Uzdrowiskowa grupa „Wspólny Las” przypomina, że lasy należą do społeczeństwa – do Obywatelek i Obywateli, nie do leśników. Leśnicy jedynie zarządzają nimi w naszym imieniu.
Rekomendacje Wspólnego Lasu:
Rekomendacje: strona internetowa Inicjatywy Lasy i Obywatele oraz następujące strony na Facebooku: Inicjatywa Dzikie Karpaty, Lasy i Obywatele, Nasze Lasy oraz Pracownia na rzecz Wszystkich Istot.
Webinary Pracowni na rzecz Wszystkich Istot (kliknij tutaj)
Decyzją Lasów Państwowych o znacznym zwiększeniu wycinek w Puszczy Białowieskiej (kliknij tutaj).
Drodzy Czytelnicy, życzymy Wam udanych jesiennych spacerów, oczywiście głównie po lasach, udanych ostatnich grzybobrań i zachwytów nad pięknem naszych podkarpackich lasów, w które jeszcze leśnicy nie weszli z wycinkami.
Źródło: Wspólny Las
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS