A A+ A++

Łososina Górna. Już jutro odbędzie się II Kwesta Łososińska, której celem jest ratowanie najstarszych i najcenniejszych nagrobków, znajdujących się na cmentarzu parafialnym w Łososinie Górnej.

W najbliższą niedzielę (30 października) na cmentarzu parafialnym oraz na placu przy kościele odbędzie się II Kwesta Łososińska na rzecz ratowania zabytkowych kamiennych nagrobków na cmentarzu parafialnym w Łososinie Górnej. 

Celem zbiórki, podobnie jak w ubiegłym roku, jest zebranie środków na renowację kamiennych nagrobków wpisanych do rejestru zabytków województwa małopolskiego. 

Przez cały dzień wolontariusze po Mszach świętych oraz przy furcie cmentarza parafialnego oczekiwać będą na wszystkich, którym bliska jest idea ochrony dziedzictwa kulturowego, utrwalenie historii małej ojczyzny oraz przywrócenie pamięci zasłużonym dla miejscowości i parafii postaci. 

Komitet organizacyjny na zorganizowanie powyższej kwesty uzyskał wymaganą prawem zgodę Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. 

Przypomnijmy: w lipcu rozpoczęły się prace konserwatorskie przy wytypowanych wcześniej zabytkowych obiektach, znajdujących się na terenie cmentarza parafialnego w Łososinie Górnej. To efekt wielu miesięcy przygotowań, wpisu do rejestru zabytków, zdobycia dotacji z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków oraz zorganizowania pierwszej kwesty na rzecz ratowania starych nagrobków, którą przeprowadzono w listopadzie ubiegłego roku. Wspomniana dotacja to 100 tys. zł przekazanych przez WUOZ w Krakowie parafii pw. Wszystkich Świętych w Łososinie Górnej.

Zakresem działań objęte zostały nagrobki: Konstancji Niewiadomskiej, Michała Łąckiego, Marianny Śliwińskiej oraz Marii i Edwarda Żochowskich z Laskowej.

Warto wspomnieć, iż na liczącej ponad dwieście lat łososińskiej nekropoli pochowanych zostało wiele znamienitych postaci, m.in. właściciele okolicznych dworów, działacze społeczni i samorządowi, a także osoby zaangażowane w działalność niepodległościową m.in. powstańcy listopadowi, czy też biorący aktywny udział w życiu gospodarczym regionu, tworzących zręby polskiego przemysłu wydobywczego. Nie zabrakło na nim również kapłanów, w tym proboszcza miejscowej parafii. Wśród wielu ciekawych obelisków szczególe miejsce zajmuje zespół siedemnastu kamiennych nagrobków wykonanych w XIX oraz na początku XX w. Stanowią one interesujący przykład obiektów sztuki sepulkralnej, będące dziełami zarówno miejscowych rzemieślników, jak również znanych krakowskich kamieniarzy – rzeźbiarzy, takich jak Fabian Hochstim czy Kazimierz Mularski.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPolicja Grudziądz: Policyjne działania w okresie Wszystkich Świętych
Następny artykułRELACJA. 248. dzień wojny na Ukrainie. Ostrzał Zaporoża