A A+ A++

Route 66 to legendarna trasa nazywana także Drogą Matką. Liczący niemal cztery tysiące kilometrów szlak łączy Chicago i Los Angeles. Route 66 biegnie przez kilka stanów, jest więc uwielbiana przez turystów i podróżników. Poruszając się tą trasą, można bowiem zwiedzić m.in. Illinois, Missouri, Kansas, Teksas czy Kalifornię. Co ciekawe, podróżujący Route 66 przez Oklahomę, często widują tajemniczą kulę światła, która przemieszcza się ze wschodu na zachód. Nikt jednak nie potrafi wyjaśnić, skąd pochodzi.

Zobacz wideo
Tam umierają samoloty. Cmentarzysko w Arizonie

Szukasz podobnych treści? Sprawdź Gazeta.pl

Intrygujące światło nad Diabelską Promenadą

Tuż przy Route 66 – na czterokilometrowej drodze dojazdowej, którą lokalni mieszkańcy nazwali Diabelską Promenadą, można dostrzec właśnie Hornet Spook Light – dużą świecącą kulę, która swoją nazwę zawdzięcza znajdującemu się w okolicy miasteczku – Hornet. 

Światło pojawia się na niebie od 1881 roku, nikt jednak nie wie, skąd się wzięło. Co ciekawe, według obserwatorów kula nie stoi w miejscu, świadkowie twierdzą, że światło porusza się i kręci. Najłatwiej zaobserwować je z Oklahomy, patrząc w kierunku zachodnim.

Jak podaje BBC “nawet Army Corps of Engineers doszło do wniosku, że jest to tajemnicze światło niewiadomego pochodzenia”. 

O Hornet Spook Light krążą prawdziwe legendy. Historyczka i autorka wielu opracowań na temat drogi Route 66, Cheryl Eichar Jett, podkreśla, że legendy dotyczące upiornego światła “są nierozerwalnie związane z równie legendarną autostradą”.

Lokalsi natknęli się na tajemniczą świecącą kulę

Miejscowi od dawna opisywali swoje wrażenia dotyczące Hornet Spook Light. Vance Randolph ze swoich wspomnień stworzył papierowe opracowanie. Mężczyzna twierdził, że widział światło trzy razy.

Po raz pierwszy wydawało się wielkości jajka

– wyjaśniał Randolph i dodawał, że światło stawało się coraz większe.

Widziałem tylko jedną poświatę, ale inni świadkowie widzieli, jak dzieliło się na dwa, trzy lub cztery mniejsze światła. Moim zdaniem rzecz wyglądała na żółtawą, ale niektórzy obserwatorzy opisują je jako światło koloru czerwonego, zielonego, niebieskiego, a nawet fioletowego. Jeden mężczyzna przysięgał, że przeszedł tak blisko niego, że mógł wyraźnie poczuć ciepło, a kobieta zobaczyła, jak pęka jak bańka, rozrzucając iskry we wszystkich kierunkach

– cytuje wypowiedź mężczyzny BBC Travel. 

Kolejnym świadkiem, który także utrzymuje, że widział Hornet Spook Light, jest Dean Walker, wolontariusz w Centrum Turystycznym Kansas Route 66. Pierwszy zaobserwował pojawiające się nad Diabelską Promenadą Zjawisko, gdy był dzieckiem. 

Mój tata, mama i wujek często zabierali moich kuzynów i mnie, aby spróbować znaleźć Hornet Spook Light

– mówi. I choć miejscowi są zgodni, że światło rzeczywiście pojawia się nad drogą, nie wiedzą dlaczego.

Błahe wytłumaczenie intrygującej legendy?

Część osób preferuje paranormalne wyjaśnienie tej zagadki, inni natomiast wierzą, że można to wytłumaczyć racjonalnymi argumentami. Pierwsze śledztwo w sprawie tajemniczej świecącej kuli przeprowadził w 1936 roku reporter lokalnej gazety, kolejne w 1965 roku podjął pisarz, Robert Gannon. Obaj zaprezentowali jednak niemal identyczne refleksje. Ich zdaniem legendarne Horney Spook Light to po prostu… reflektory samochodowe znajdujących się na sąsiedniej drodze aut. Z tą teorią nie zgadzają się jednak osoby, które miały okazję zaobserwować światło. 

Część osób jest natomiast zdania, że świetlne refleksy są powodowane przez bagienne gazy. Z tą teorią nie zgadza się z kolei Andrew George, profesor biologii na Pittsburg State University w Kansas.

Pejzaż wokół Hornet Spook Light prawdopodobnie nie będzie wytwarzał gazów luminescencyjnych, które prawdopodobnie powodują podobne zjawiska w innych miejscach

– twierdzi naukowiec, który jednocześnie przychyla się do teorii o reflektorach aut. 

Światło Hornet Spook Light jest prawie na pewno spowodowane przez reflektory pojazdów na większych drogach kilka mil na zachód. Niezwykły wygląd i ruch światła prawdopodobnie wynika ze zmian gęstości powietrza nad rzeką Spring River oraz okolicznymi lasami i polami. Światło załamuje się, gdy przechodzi przez cieplejsze i chłodniejsze powietrze

– wyjaśnił w rozmowie z BBC Travel.

To jednak i tak nie przekonuje miejscowych, a legenda Hornet Spook Light wciąż intryguje więc amatorów paranormalnych zdarzeń i przyciąga amatorów mocnych wrażeń. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł200 osób przy grobowcu Beuchelta. W parku Tysiąclecia śpiewaliśmy z Adamem Strugiem [ZDJĘCIA]
Następny artykułBogactwo grzybów [FOTO]