A A+ A++

Wyjście na grzyby to doskonały pretekst oderwania się od telewizora, telefonu czy tabletu. To znakomita okazja do relaksu, a jak się poszczęści to i do udanych zbiorów. Jednak dobrze mieć przy sobie telefon, chociażby po to, żeby uwiecznić ten kolorowy świat.


Królestwo grzybów fungi to liczna i różnorodna grupa organizmów występujących we wszystkich ekosystemach lądowych i wodnych. Szacuje się, że jest ich na ziemi około 1,5 miliona gatunków.

Grzyby rosną wszędzie przez cały rok, to jednak jesień i czasami wiosna są tymi porami roku, kiedy jest ich najwięcej. Warunkiem koniecznym dla tworzenia owocników jest woda, w tym wysoka wilgotność powietrza. Dlatego w okresach gdy m.in. podłoże i powietrze są wilgotne, grzyby rosną masowo. Duże znaczenie ma oczywiście temperatura.

W każdym lesie gdzie tylko spojrzymy wszędzie je dostrzeżemy. Na drzewach, na martwym drewnie, w ściółce, na igłach, liściach, szyszkach. Dla większości społeczeństwa zainteresowanie wzbudzają jedynie grzyby wielkoowocnikowe ze względu na swoje znaczenie gospodarcze. Będą to groźne pasożyty powodujące straty w leśnictwie, ale przede wszystkim smaczne grzyby jadalne, powszechnie zbierane i wykorzystywane w celach kulinarnych. Pozostałe są przedmiotem badań nielicznych specjalistów i ogół społeczeństwa interesuje się nimi mało, a spełniają wielką i nieocenioną rolę w obiegu pierwiastków w przyrodzie” – czytamy na bialystok.lasy.gov.pl. 

Powszechny zachwyt wywołują zazwyczaj grzyby kapeluszowe, najczęściej borowik. Ale są grzyby, które nie mają kapeluszy i są równie fascynujące. Kształtem przypominają maczugi, pióra, świeczniki, wulkany. Niektóre mają kształt gwiazd, misek a nawet uszu. Inne kojarzą nam się ze zwykłą plamą na ścianie czy mokrą szmatą. Owocniki grzybów mogą się różnić również pod względem konsystencji. Mogą być gęste jak kisiel albo galaretka. Zazwyczaj są sprężyste i gąbczaste. Grzyby można spotkać we wszystkich kolorach – od jasnych białych, różowych, żółtych do ciemnych zielonych, fioletowych i czarnych.

bialystok.lasy.gov.pl
opr. (orj)

Zdjęcia – bialystok.lasy.gov.pl:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTajemnicze światło nad Route 66. Pomarańczowa kula intryguje od dekad, ale nikt nie wie, czym jest
Następny artykułDo gdańskich nekropolii najlepiej dojechać komunikacją miejską