W nocie dyplomatycznej do rządu Niemiec użyte zostało pojęcie „odszkodowania” a nie „reparacje”, gdyż ma ono szerszy charakter i obejmuje zarówno reparacje w rozumieniu prawnomiędzynarodowym, jak i inne roszczenia – podkreślono w komunikacie MSZ.
W piątek MSZ opublikował na stronie resortu komunikat dotyczący skierowanej 3 października do rządu Niemiec noty dyplomatycznej, w której strona polska wezwała niemiecką do wypłacenia Polsce odszkodowań za straty wyrządzone Polsce podczas II wojny światowej.
Statement of Polish MFA on the note sent to the MFA of the Federal Republic of Germany on 3 October 2022 https://t.co/qMSbZLvr9P
— Łukasz Jasina (@RzecznikMSZ) October 28, 2022
MSZ w komunikacie wskazuje – odnosząc się do trwającej debaty publicznej – że w nocie użyte zostało pojęcie “odszkodowania” a nie “reparacje”, gdyż, jak czytamy, “to pierwsze sformułowanie ma charakter zdecydowanie szerszy i obejmuje zarówno reparacje w rozumieniu prawnomiędzynarodowym, jak i inne roszczenia opisane w treści noty”.
“Wbrew pojawiającym się nieprawdziwym informacjom, w nocie dyplomatycznej do Rządu Republiki Federalnej Niemiec została zawarta kwota należnych Rzeczpospolitej odszkodowań wynikająca z wyliczeń zawartych w Raporcie o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej 1939-1945” – podkreśla MSZ.
Według MSZ badania analogiczne do tych, które doprowadziły do powstania raportu o stratach wojennych Polski wyrządzonych przez Niemcy, zostaną również przeprowadzone w kwestii strat wyrządzonych przez ZSRR, zgodnie z uchwałą Sejmu.
MSZ podkreśla również, że przedstawienie opinii publicznej pełnej treści noty dyplomatycznej byłoby “naruszeniem podstawowych zasad dyplomacji”. “Noty dyplomatyczne nie stanowią informacji publicznej – wynika to jednoznacznie z orzecznictwa polskich sądów” – podkreślono, odwołując się do wyroków Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 2019 i 2020 roku.
“Niezależnie od powyższego, w trosce o jawność debaty publicznej i rzetelność informacji przedstawianych przez środki masowego przekazu, Minister Spraw Zagranicznych podjął decyzję o publikacji niniejszego komunikatu, zawierającego opis najważniejszych treści poruszonych w nocie” – czytamy.
MSZ zaznaczyło, że na mocy ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora oraz ustawy o służbie zagranicznej z pełną treścią noty zapoznać się mogą wszyscy posłowie oraz senatorowie, “w warunkach zapewniających zachowanie tajemnicy dyplomatycznej”.
Źródło: PAP Autor: Mikołaj Małecki
Fot.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS