Zakup pojazdu zarówno prosto z salonu, jak i używanego oznacza jedno – formalności. W tej sytuacji musimy pamiętać o dopełnieniu co najmniej kilku istotnych kwestii. Jedną, a zarazem najważniejszą z nich, jest rejestracja samochodu. Choć w teorii to nic trudnego, często okazuje się, że wizyta urzędzie bywa stresująca. W tym tekście przypominamy krok po kroku, jakie formalności trzeba spełnić, aby zarejestrować auto.
Gdzie rejestrujemy auto?
Aby zarejestrować pojazd, należy udać się do Wydziału Komunikacji Starostwa Powiatowego odpowiedniego dla naszego miejsca zamieszkania. Co jednak w sytuacji, gdy mieszkamy na stałe w innym miejscu niż nasz adres zameldowania? Auto musimy zarejestrować w miejscu zamieszkania, czyli stałego pobytu. Ta informacja z pewnością ucieszy właścicieli pojazdów, którzy boją się, że ich cztery kółka “na obcych blachach” mogłyby zostać uszkodzone przez lokalnych wandali.
Rejestracja samochodu online – czy to możliwe?
Dla osób, które nie lubią stać w kolejkach i odwiedzać urzędów, dobrym rozwiązaniem jest rejestracja auta przez Internet. Wszelkich informacji na ten temat – jak to zrobić, jakie dokumenty do rejestracji samochodu są wymagane, należy szukać na stronach BIP odpowiedniego dla nas urzędu. Zamiast fizycznych załączników składamy wtedy wniosek elektroniczny oraz skany wymaganych dokumentów.
Dokumenty niezbędne do rejestracji auta
Pierwszym, a także niezbędnym krokiem do rejestracji pojazdu jest wypełnienie stosownego wniosku, w którym podajemy m.in.: markę, model auta, jego przeznaczenie, rok produkcji, a także numer aktualny numer rejestracyjny, karty pojazdu, silnika oraz numer identyfikacyjny VIN. Lista poszczególnych załączników różni się w zależności od tego, czy dokonujemy rejestracji samochodu wprost z salonu, czy używanego. Podstawowy zestaw załączników wygląda następująco:
l wniosek o rejestracj samochodu – dostpny na stronie wBa[ciwego urzdu,
l dokument to|samo[ci – dowód osobisty lub paszport,
l dowód wBasno[ci pojazdu – w tym przypadku mo|e by to umowa sprzeda|y, darowizny, faktura lub orzeczenie sdu,
l dokumenty rejestracyjne – w sytuacji, gdy pojazd byB wcze[niej rejestrowany,
l za[wiadczenie z badania technicznego – je[li w aktualnym dowodzie rejestracyjnym nie ma zapisu o aktualnym terminie kolejnego badania,
ważna polisa OC,
l dokument peBnomocnictwa – je[li wniosek skBada peBnomocnik.
W przypadku rejestracji nowego auta kierowcy oprócz powyższych dokumentów potrzebna będzie także:
l karta pojazdu,
l faktura zakupu samochodu,
l [wiadectwo homologacji – czyli pozwolenie na u|ytkowanie pojazdu,
l potwierdzenie zapBaty cBa/akcyzy przez dilera.
Po zakupie samochodu używanego mamy obowiązek przerejestrować go w ciągu 30 dni od dnia zakupu. Oprócz wniosku o rejestrację oraz dowodu własności, kierowca jest zobowiązany do złożenia:
l starego dowodu rejestracyjnego,
l za[wiadczenia o badaniu technicznym,
l karty pojazdu,
l tablic rejestracyjnych.
Warto pamiętać, że oprócz Wydziału Komunikacji naszym obowiązkiem jest także wizyta w Urzędzie Skarbowym. Każdy nabywca musi zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych, którego wysokość stanowi 2% od wartości ceny auta.
Rejestracja pojazdu – cena
W każdym mieście opłaty związane z rejestracją auta są identyczne. Więcej zapłacą jedynie właściciele aut zabytkowych oraz osoby, które chcą posiadać indywidualne tablice rejestracyjne. Całkowity koszt ze standardowymi tablicami wynosi ok. 180 złotych, za ich odpowiedniki z dowolnie wybranym przez nas napisem musimy zapłacić ponad 1000 złotych.
Przystępując do procesu rejestracji samochodu, warto uzbroić się w cierpliwość. Przed obowiązkową wizytą w Wydziale Komunikacji warto upewnić się, czy skompletowaliśmy wszystkie niezbędne dokumenty. To z pewnością usprawni cały proces i pozwoli zaoszczędzić czas.
Artykuł sponsorowany
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS