A A+ A++
fot. Pixabay

Dla Ukraińców, którzy do nas trafili, organizowane są staże, a szczególna opieka roztaczana jest nad przyjezdnymi, którzy wymagają pomocy w związku z niepełnosprawnością. Mówi nam o tym Monika Podgórska ze Stowarzyszenia Yava.

Monika Podgórska: Projekt nakierowany jest na osoby z Ukrainy, które są z grupy osób bezrobotnych. Pomagamy im w stażach. Staże są półroczne i też opieramy się na tym jakie te osoby mają kompetencje. Wiadomo, nie wszystkie kompetencje, jeżeli chodzi o takie medyczne, możemy w pełni wykorzystać, dlatego, że trzeba przetłumaczyć dyplomy, certyfikacje w Polsce. Natomiast, jeżeli są to lekarze, to też staramy się ich umieścić w punktach, gdzie ich zasoby i kompetencje będą wykorzystane. Są to studenci, którzy nagle się znaleźli w Polsce i pomagamy im też poprzez szkolenia, poprzez różne kursy, by mogli na tym naszym rynku zaistnieć. W tej chwili mamy na stażach około 14 osób z Ukrainy.


Monika Podgórska ze Stowarzyszenia Yava

Trafiają do nas często wykwalifikowani pracownicy, w tym potrzebni lekarze, dlatego program ma pozwolić wykorzystać ich potencjał i aktywizować te osoby zawodowo. Dzięki funduszom Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych do końca roku potrwa specjalny program wsparcia uchodźców wojennych, którzy wymagają specjalnej pomocy.

Monika Podgórska: To są osoby z niepełnosprawnościami z Ukrainy i otoczenie tych osób Tu już jest trochę trudniej, bo sami wiemy, że jeżeli jest dziecko czy osoba starsza z niepełnosprawnościami to tej osobie trzeba zapewnić pomoc tej osobie i otoczeniu tych osób. To jest drugi projekt, który do tych osób kierujemy, ale jest wyłącznie dla osób, które mają orzeczenie ukraińskie. Te osoby, które już mają przetłumaczone, przeszły przez system orzecznictwa polskiego – one już są w naszym systemie. Natomiast, te osoby, które są z orzeczeniem ukraińskim niestety w tym systemie jeszcze nie zaistniały i stąd jest ten projekt PFRON-owski skierowany typowo do nich.

Pomoc musi być kompleksowa, na razie zapewnione jest finansowanie działań do końca 2022 roku.

Monika Podgórska: Pomagamy w tym obszarze osobom z Ukrainy i osobom niepełnosprawnym z Ukrainy. W tej chwili objęliśmy pomocą 45 osób z Ukrainy. Świadczymy nie tylko pomoc taką pok kątem żywności, pomocy w zamieszkaniu, ale również mocno w aktywizacji zawodowej. Na pewno mamy od końca roku i tu już wspieramy osoby od 1 września, a czy będzie dłużej – zobaczymy jakie będą też potrzeby. Niestety widać, że sytuacja jest dynamiczna i to się zmienia, i my tę sytuację cały czas obserwujemy, co się dzieje, tak żeby można było tym osobom pomóc.

Czytaj także:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMiał być miliard abonentów 5G na świecie w 2022 r. i jest… w samych tylko Chinach
Następny artykułAwanturujący się mężczyzna został wyrzucony z samolotu. Domagał się przeprosin dla żony i dzieci