A A+ A++

Zmiana czasu z letniego na zimowy pozwoli nam spać o godzinę dłużej. Tego typu konieczność nawiedza nas dwa razy w roku, a najbliższe przestawianie zegarków odbędzie się w nocy z 29 na 30 października 2022 r.

Przejście na czas zimowy zawsze ma miejsce w ostatnią niedzielę października. W związku z tym konkretna data związana z przesuwaniem wskazówek jest zmienna, lecz łatwo zapamiętać jej związek z ostatnim weekendem tego miesiąca.

Kiedy zmiana czasu na zimowy?

Za kilka dni dostaniemy od losu odrobinę więcej snu. Konkretniej mówiąc nastąpi to w sobotnią noc z 29 na 30 października, w którą dokonamy zmiany czasu z godziny 3.00 na 2.00. W efekcie każdy otrzyma szansę pospania o godzinę dłużej.

Technologia częściowo wyręczy nas z cofania zegarków, ponieważ laptopy i smartfony z reguły dokonują takich zmian automatycznie. Mimo tego warto upewnić się, że na poniedziałkowy poranek wszystko jest dopięte na ostatni guzik – zerwanie się z łóżka o godzinę za wcześnie nie jest szczególnie przydatne.

Wiele osób tego nie lubi. Kiedy koniec zmiany czasu?

Uwagę skupiamy przede wszystkim na konieczności przestawienia zegarków, lecz warto pomyśleć o tym, że ludzie muszą dokonywać także wewnętrznej, znacznie trudniejszej zmiany. Chodzi oczywiście o nasz rytm dobowy i przyzwyczajenia wypracowane w ciągu ostatnich miesięcy.

Krótko mówiąc, zakłócanie naszego zegara dobowego może być nieprzyjemnym doświadczeniem i nie każdy ma ochotę na zmianę czasu dwa razy w roku. U bardziej wrażliwych osób może się to wiązać np. z tymczasowo pogorszoną wydajnością w pracy.

Pojawia się zatem pytanie o odejście od tej praktyki. Kilkadziesiąt lat temu większość była zgodna co do tego, że zmiana czasu o godzinę skutkowała atrakcyjnym oszczędzaniem energii. Czasy się zmieniły, entuzjazm trochę opadł i często mówi się o tym, że aktualnie skala oszczędności jest znikoma.

Warto wspomnieć na przykład o tym, że w 2018 r. ówczesny przewodniczący Komisji Europejskiej, Jean-Claude Juncker, zapowiadał potencjalne zażegnanie praktyki dotyczącej skakania między zimowym i letnim czasem. Co ciekawe, były już nawet plany zakładające, że ostatnia zmiana czasu w UE powinna nastąpić w 2021 r. Niestety ostatecznie nie udało się do tego doprowadzić.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Aktualnie sytuacja wygląda tak, że Komisja Europejska wydała komunikat i wezwała kraje członkowskie Unii Europejskiej do tego, żeby przygotowały przepisy odnoszące się do kontynuowania dotychczasowych ustaleń w zakresie zmian czasu.

Mamy zatem rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 4 marca 2022 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2022-2026. Dzięki temu wiemy, że na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej czas letni środkowoeuropejski wprowadza się:

  • w 2022 r. – dnia 27 marca,
  • w 2023 r. – dnia 26 marca,
  • w 2024 r. – dnia 31 marca,
  • w 2025 r. – dnia 30 marca,
  • w 2026 r. – dnia 29 marca.

Ponadto czas letni środkowoeuropejski odwołuje się:

  • w 2022 r. – dnia 30 października,
  • w 2023 r. – dnia 29 października,
  • w 2024 r. – dnia 27 października,
  • w 2025 r. – dnia 26 października,
  • w 2026 r. – dnia 25 października.

Odwołanie czasu letniego środkowoeuropejskiego zawsze będzie miało miejsce z godziny 3.00 na 2.00.

Marcin Hołowacz, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZapomniane Księgi 2: Okruchy Przeszłości PC, PS4, XONE, Switch, AND, iOS
Następny artykułOdnaleziono siostrzany okręt słynnego galeonu Vasa