A A+ A++

W poniedziałek, 24 października rozdano nagrody w 3. edycji konkursu „Miasto z Klimatem – najlepszy zrealizowany projekt”. Wśród laureatów znalazła się Gdynia. Uroczysta gala odbyła się w Warszawie. Nagrodę dla Gdyni odebrał wiceprezydent Marek Łucyk.

Celem konkursu „Miasto z Klimatem” jest promocja oraz upowszechnianie nowoczesnych, efektywnych i zielonych rozwiązań miejskich. Rozstrzygnięć służących poprawie jakości życia mieszkańców poprzez ochronę klimatu lub zwiększenie odporności miast na skutki zmian klimatycznych. Na świecie dobrym trendem jest odbetonowanie i zatrzymanie wody deszczowej w miastach.

W ramach konkursu „Miasto z Klimatem” nagrodzono 12 miast, które przysłały zgłoszenia w dwóch obszarach tematycznych: „Odbetonowanie przestrzeni miejskich” oraz „Rozwój i transformacja ciepła systemowego”. Pod uwagę były brane miejscowości do i powyżej 70 tys. mieszkańców.

Wśród laureatów tegorocznej edycji w kategorii „Odbetonowanie przestrzeni miejskich” w miastach powyżej 70 tys. mieszkańców znaleźli się:

  • Gdynia,
  • Słupsk,
  • Toruń.  

Parki kieszonkowe docenione

Ministerstwo Klimatu i Środowiska nagrodziło Gdynię za sieć parków kieszonkowych. W tej chwili jest ich siedem. Taki park to przede wszystkim przestrzeń dla mieszkańców – do odpoczynku, kontaktu z przyrodą czy jako miejsce spotkań.

– Ogromnie się cieszymy z tej nagrody. Parki kieszonkowe to element zielonej strategii naszego miasta. Są nie tylko miejscem zabawy i wytchnienia dla mieszkańców, ale pełnią też ważną funkcję dla ekosystemu – powiedział Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Parki kieszonkowe zostały zrealizowane w ramach projektu: Gdyńskie Kieszonki Obywatelskie – ogólnomiejski projekt Budżetu Obywatelskiego 2019, który uzyskał drugie miejsce w głosowaniu mieszkańców. Do kwietnia 2021 roku w dzielnicach Gdyni zrealizowano siedem parków:

  • Kieszonka ze Smakiem,
  • Kieszonka z Kulturą,
  • Stacja „Kieszonka”,
  • Kieszonka Kapitana,
  • Kieszonka na Kocyk,
  • Kieszonka Kosmiczna,
  • Kieszonka na Fali.

Parki kieszonkowe to element zielonej strategii naszego miasta. Chronią przed zgiełkiem miasta, można w nich odetchnąć i są świetnym miejscem do zabawy dla dzieci.

Pełnią również ważne funkcje dla ekosystemu. Są łącznikami między większymi terenami zieleni, zmniejszają efekt tzw. miejskich wysp ciepła, przyczyniają się do lepszej cyrkulacji powietrza, a sadzenie roślinności i drzew w mini parkach dotlenia otoczenie. Parki kieszonkowe tworzą również zieloną oazę dla ptactwa.

Przypomnijmy, że w tym roku Gdynia otrzymała również nagrodę w konkursie Eco-Miasto 2022 w kategorii „Efektywność energetyczna, odnawialne źródła energii”.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułGliwicki Tygiel Kultur i Smaków w FORUM. Integracja z Romami i innymi mniejszościami
Następny artykułNowelizacja prawa oświatowego. Samorządowcy przeciwko