A A+ A++

Dnia 23 października 2022 r. w Gminnym Ośrodku Kultury i Bibliotece w Rutkach-Kossakach odbyła się wystawa obrazów lokalnego artysty Bronisława Tyla.

Wystawa odbyła się w ramach projektu „Zintegrowani wokół twórczości lokalnego artysty – Bronisława Tyla” który powstał z inicjatywy grupy nieformalnej – osób zamieszkujących gminę Rutki. Przy wsparciu Patrona – Fundacji „TRADYCJA i ROZWÓJ” w okresie od 15 września do 15 listopada 2022 r. zrealizowane zostaną działania projektowe.

Inicjatywa została dofinansowana w ramach projektu „Podlaskie Lokalnie NOWEFIO 2021-23” ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.
Wydarzenie objęte zostało Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Podlaskiego i Wójta Gminy Rutki. Patronat medialny pełniła Gazeta Współczesna oraz Grupa Medialna Narew.

Celem wystawy było ocalenie od zapomnienia i zachowania w pamięci twórczości nieżyjącego lokalnego artysty Bronisława Tyla. Artysta jest mało znany w środowisku lokalnym dlatego pragniemy zapoznać społeczność lokalną ze spuścizną naszego regionu.

Postać Bronisława Tyla przybliżyły uczestnikom uroczystości tablice informacyjne, pamiątki z jego pracowni i dokumenty, a także wspomnienia członków rodziny. Urodził się w 1904 roku w Rutkach-Kossakach. Syn Piotra i Wiktorii Tyl. Miał troje rodzeństwa: siostrę Julię i dwóch braci Kazimierza i Edwarda. Zawarł związek małżeński z Reginą Jabłońską, z którą miał dwójkę dzieci: Marię i Jerzego. Mieszkał wraz z rodziną na ul. Polowej 10 w Rutkach. Tuż przed wybuchem II wojny ukończył warszawską ASP. Po wojnie był m. in. nauczycielem sztuk plastycznych w Białymstoku i Supraślu, brał udział w odnawianiu Pałacu Branickich w Choroszczy. W Rutkach zapamiętany jest jako „malarz bez ręki”, którą prawdopodobnie jako dziecko stracił podczas rozbrajania niewybuchu, z którego chciał zrobić obsadkę do pióra. Mimo braku lewej ręki był wybitnie uzdolnionym malarzem. Wystawiał swoje prace w wielu ośrodkach kraju i poza granicami. Krytycy podkreślali walory realistyczne jego dzieł i wrażliwość na kolor. Zmarł w 1979 roku, pochowany jest w Rutkach-Kossakach.

Elementem wydarzenia było także rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Gmina Rutki – moja mała ojczyzna” adresowanego do dzieci i młodzieży. Prace plastyczne małych artystów oceniali przedstawiciele lokalnej społeczności: p. Agnieszka Bazydło, p. Marta Targońska, p. Józef Kossakowski oraz ks. Łukasz Ładożyński. Były nagrody główne w trzech kategoriach wiekowych, od 6 do 8 roku życia nagrody otrzymali Miłosz Gosk, Julia Stypułkowska, oraz Maja Dzieniszewska. W kategorii wiekowej od 9 do 12 roku życia nagrody otrzymali: Oliwia Gosk, Aleksandra Łuba, oraz Gabriela Łuba. Natomiast w kategorii wiekowej od 13 do 16 roku życia nagrody otrzymali: Julia Mażewska, Kinga Żukowska oraz Oliwia Duchnowska. Drobne upominki otrzymali wszyscy uczestnicy.

Na zakończenie spotkania wicemarszałek Marek Olbryś przekazał wójtowi Dariuszowi Modzelewskiemu i dyrektor Justynie Gołaszewskiej symboliczny czek z dofinansowaniem samorządu województwa dla klubu sportowego GKS 1984 Rutki.

Wystawa na chwilę obecną została przeniesiona do Izby Historycznej, jest ogólnodostępna i nieodpłatna dla wszystkich mieszkańców gminy i przybyłych gości. Potrwa do 12 listopada. W związku ze zmianą systemu ogrzewania w SP w GOKiB goszczone są dzieci z Oddziałów Przedszkolnych. Dlatego wystawa będzie prezentowana w Izbie Historycznej znajdującej się na parterze budynku GOKiB.

źródło: Gminny Ośrodek Kultury i Biblioteka w Rutkach-Kossakach

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNiemiecki koncern motoryzacyjny ogłasza upadłość. Istniał 156 lat
Następny artykułRzecznik MZ: przy każdym SOR-ze i w każdym szpitalu będzie nocna i świąteczna opieka medyczna