A A+ A++

Po 50. roku życia warto systematycznie poddawać się profilaktycznym badaniom, także badaniom przesiewowym.

Badania przesiewowe mogą pomóc w zdiagnozowaniu choroby – w omawianym przypadku nowotworowej raka jelita grubego – we wczesnym stadium, czyli wtedy, kiedy jest ona łatwiejsza do wyleczenia, a szansę pełnego odzyskania zdrowia są największe.

Do najpopularniejszych i najefektywniejszych rodzajów badań przesiewowych zalicza się:

badania kału na obecność krwi utajonej,

badania endoskopowe jelita grubego (kolonoskopia),

badania per rectum, czyli przez odbytnicę.

Krótka charakterystyka badań przesiewowych

Wszystkie wspomniane wyżej badania przesiewowe mają na celu wykrycie niepokojących zmian i objawów, które mogą wskazywać na raka jelita grubego, jednak każde z nich ma swoje wady i zalety.

I tak analiza kału na obecność krwi jest najbardziej podstawowym badaniem, które można wykonać samodzielnie w domu, jednak nie daje ono żadnej gwarancji, że raka jelita grubego nie ma. Badanie to może dać fałszywie dodatni lub fałszywie ujemny wynik. Ponadto analiza kału na obecność krwi nie jest w stanie określić, gdzie dokładnie znajduje się krew oraz czy to efekt urazu czy procesu nowotworowego.

Z kolei badanie per rectum to badanie palpacyjne odbytnicy, które jest bardzo podstawowe i z oczywistych względów uniemożliwia obejrzenie dalszej części jelita, a także pobraniemateriału do badań.

I wreszcie kolonoskopia, która jest najefektywniejszym z badań przesiewowych. Kolonoskopia jest badaniem endoskopowym, które pozwala na dokładne obejrzenie całej długości jelita grubego. Jest to bardzo ważne badanie, ponieważ może wykryć nowotwory i inne choroby jelita grubego we wczesnym stadium.

Kiedy zdecydować się na wykonanie badań przesiewowych?

Rak jelita grubego jest najczęstszym nowotworem u mężczyzn i drugim co do częstości u osób powyżej 60. roku życia (po raku piersi u kobiet). Badania przesiewowe służą wykrywaniu nowotworów we wczesnych stadiach, kiedy szanse na całkowite wyleczenie są największe.

Rak jelita grubego to nowotwór, który może rozwinąć się w każdym fragmencie jelita. Najczęstsze objawy to: krew w stolcu, zmiana kształtu stolca lub częstotliwości wypróżniania, biegunka, nagła utrata wagi, ból brzucha i/lub nudności.Jednak wystąpienie jednego lub nawet kilku z tych dolegliwości nie musi oznaczać nowotworu, a wykonanie badań przesiewowych pozwala na potwierdzenie lub wykluczenie choroby.

Warto więc zdecydować się na systematyczne badania, zwłaszcza będąc w grupie ryzyka (m.in. wiek, występowanie raka jelita grubego w rodzinie, rodzinna polipowatość gruczolakowatą). Co ważne, kolonoskopię zalecą się raz na dziesięć lat, ponieważ rak jelita grubego rozwija się bardzo wolno, a endoskopowe badanie umożliwia wykrycie nawet niewielkich zmian. Pamiętaj – badania przesiewowe ratują życie, dlatego skorzystaj z nich już teraz!

W ramach programu „Krok w stronę zdrowia. Program badań przesiewowych raka jelita grubego” można wykonać bezpłatne badania kolonoskopowe w znieczuleniu. Program realizowany jest przy wsparciu środków finansowych z Unii Europejskiej, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 -2020, dotacji celowej z budżetu krajowego oraz wkładu własnego ZZOZ w Wadowicach.

Więcej informacji na temat kwalifikacji do programu, a także treści edukacyjnych na stronie www.kolonoskopiawadowice.pl

ŹRÓDŁA:

Epidemiologia, badania przesiewowe i klasyfikacja zaawansowania klinicznego raka jelita grubego; Via Medica

Rak jelita grubego — społeczne znaczenie zmian w zakresie epidemiologii i możliwości leczenia w Polsce; Via Medica

Wartość badania kolonoskopowego oraz testu na krew utajoną we wczesnym rozpoznawaniu chorób nowotworowych jelita grubego; lek. med. Tomasz Kozłowsk

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTOP 5 propozycji prezentowych dla kobiety
Następny artykułNowa terapia usuwa guza trzustki nawet u 80% modeli mysich