A A+ A++

Znamy już założenia nowego programu regionalnego Interrreg Czechy-Polska lata 2021 – 2027. Jest w nim ważny i unikalny w skali Unii Europejskiej projekt pod hasłem „Jesteśmy z Wami – Razem dla Ukrainy”.

Budżet nowego programu Interreg Czechy-Polska wyniesie 167,17 mln euro, a środki pochodzić będą z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Zostanie on rozdysponowany na projekty dotyczące wsparcia rozwoju zintegrowanego systemu ratownictwa, środowiska naturalnego, turystyki, transportu, współpracy instytucji i mieszkańców oraz przedsiębiorczości. Współfinansowanie z Unii Europejskiej wyniesie 80%.

W ubiegły piątek wicemarszałek Dolnego Śląska Grzegorz Macko oraz przedstawiciele samorządów czeskich przybliżyli również koncepcje projektu wsparcia dla Ukrainy pt. „Jesteśmy z Wami – Razem dla Ukrainy”. W wydarzeniu wzięło udział ponad 100 osób, w tym członkowie zarządów sąsiadujących z Dolnym Śląskiem regionów czeskich zastępca hetmana kraju hradeckiego Arnošt Štepanek i członek zarządu kraju Libereckiego Jiří Ulvr, a także wiceprezes Fundacji Ukraina Igor Lisin.

Nowy, realizowany w ramach polsko-czeskiej kooperacji projekt „Jesteśmy z Wami – Razem dla Ukrainy” to unikalna w skali Europy inicjatywa, która połączy doświadczenia dwóch sąsiadujących ze sobą krajów. Inicjatywa będzie realizowana wspólnie przez Województwo Dolnośląskie, Fundację Ukraina i partnerów po stronie czeskiej – Kraj Hradecki i Kraj Liberecki.

Organizowaliśmy konwoje, wysyłaliśmy pomoc humanitarną, w wojewódzkich obiektach kwaterowaliśmy osoby szukające dachu nad głową. Dzisiaj wchodzimy w nowy etap pomocy. Będziemy jej udzielać wspólnie z naszymi czeskimi partnerami. Dziękuję naszym przyjaciołom z Czech oraz pozostałym zaangażowanym osobom za dobrą współpracę przy okazji wykuwania się tego ważnego projektu – mówił wicemarszałek Dolnego Śląska Grzegorz Macko.

Wspólne działania mają na celu łagodzenie skutków kryzysu uchodźczego na pograniczu polsko-czeskim w dwóch wymiarach. Pierwszym jest zagwarantowanie odpowiedniego wsparcia prawnego związanego z legalizacją pobytu, ale też doradztwo zawodowe i psychologiczne. Dodatkowo zaplanowane działania przyczynią się do integracji nowej społeczności ukraińskiej z lokalną społecznością polsko-czeskiego pogranicza poprzez naukę języka polskiego i czeskiego oraz wydarzenia integracyjne, takie jak obozy czy półkolonie dla dzieci. Całkowity budżet projektu wynosi niemal 700 tysięcy euro. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska.

Bardzo się cieszymy, że współpraca polsko-czeska się rozwija i mamy nadzieje, że dalej tak będzie. Mamy już za sobą pierwsze projekty. Teraz podejmujemy działania w zakresie bezpieczeństwa cybernetycznego. Bardzo się cieszę, również z tego, że do naszej współpracy polsko-czeskiej uda nam się włączyć partnerów z Ukrainy. Jest dla mnie zupełnie niezrozumiałe to jakich okropności dopuszczają się Rosjanie na Ukrainie. Mam nadzieję, że ten projekt przyczyni się do zmniejszenia cierpienia Ukraińców – zauważał zastępca hetmana kraju hradeckiego Arnošt Štepanek.

Od momentu przystąpienia Polski i Czech do Unii Europejskiej współpraca Dolnego Śląska z regionami czeskimi zawiązała się jeszcze ściślej. Najwięcej, bo 40% środków zostanie skierowane na wsparcie rozwoju turystyki, która nie tylko jest niezwykle istotna dla rozwoju pogranicza, ale też znacząco ucierpiała podczas pandemii. Ponad 20% budżetu program przeznaczy na rozwój transportu. Tradycyjnie wspierana będzie również m.in. współpraca kulturalna, sportowa i integracja mieszkańców pogranicza oraz współpraca instytucji, w tym w celu podniesienia jakości usług publicznych, a także zintegrowany system ratownictwa, środowisko naturalne i rozwój przedsiębiorczości.

Nowy program wsparcia na najbliższe lata został zatwierdzony na początku października i pozwoli zrealizować wiele interesujących inicjatyw, takie jak m.in. budowa ścieżek rowerowych, remont dróg, czy obustronną naukę języków, kultury i historii. Zależy nam na jak najlepszej współpracy z naszymi partnerami z Czech. Stąd zaakceptowany i przygotowany program jest tego najlepszym dowodem – podsumował wicemarszałek Śląska Dolnego Grzegorz Macko.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPowiatowe eliminacja „Konkursu sprawności fizycznej i wiedzy o bezpieczeństwie”
Następny artykułUwaga! Komunikat w sprawie zapotrzebowania na węgiel