Po łące wysianej w ubiegłym roku przy Zespole Szkół Technicznych w Szombierkach, czas na kolejne miejsca. W ramach projektu Metropolitalne łąki kwietne realizowanego przez Fundację Łąka, Piękną Stronę Miasta oraz Stowarzyszenie Bytomskich Pszczelarzy, w naszym mieście powstają kolejne zielone enklawy: przy ul. Długiej w Stroszku oraz ul. Pocztowej i Technicznej w Karbiu.
Zakładanie łąk kwietnych to rozwiązanie, z którego korzysta coraz więcej miast, do czego zachęcają przyrodnicy i architekci zajmujący się projektowaniem miejskiej zieleni. Rezygnując z krótko przystrzyżonych trawników i dając szansę polnym gatunkom przyroda odwdzięcza się miastu czystszym powietrzem i glebą, kumuluje tak potrzebną w czasie upałów wilgoć oraz daje schronienie zapylaczom.
W tym roku utworzymy w Bytomiu dwie łąki – przy ul. Długiej, gdzie ziemia została już przygotowana pod wysiew oraz przy ul. Technicznej i Pocztowej, gdzie ze względu na trudne, bo zanieczyszczone guzem podłoże powadzimy niezbędne prace – mówi Grzegorz Walkiewicz z Fundacji Łąka.
Łąka na gruzowisku
Ulica Techniczna i Pocztowa w Karbiu to dla Bytomia miejsce-blizna. O tym, że jeszcze w 2011 roku stały tu bloki i toczyło się normalne życie, świadczy osiedlowa droga i drzewo, które z okien swoich mieszkań widzieli dawni mieszkańcy.
W 2012 roku osiedle zostało wyburzone w wyniku nieodwracalnych szkód górniczych. Został rozległy, pusty obszar, który taki pozostanie dopóki procesy geologiczne na tym obszarze się nie unormują.
Podczas pracy nad projektem mieliśmy do wyboru kilka terenów. Nasze stowarzyszenie wskazało ul. Długą, a obejmujący około 2850 mkw. obszar ulic Technicznej i Pocztowej, do której niedaleko będą miały pszczoły z Miejskiej Pasieki, zaproponował Miejski Zarząd Dróg i Mostów – mówi Urszula Mazurowska ze Stowarzyszenia Piękna Strona Miasta.
Rośliny przyjazne zapylaczom
Jak zaznacza Urszula Mazurowska, mieszanka, którą obsiane zostaną tereny jest przygotowana specjalnie pod miejsce wysiewu i składa się roślin wieloletnich przyjaznych owadom zapylającym. Wybrane nasiona wymagają stratyfikacji czyli przemrożenia, dlatego zasiewy organizowane są jesienią.
Zasiej łąkę
Wysiewanie łąki kwietnej zaplanowano na 24 października, a wcześniej odbędą się warsztaty teoretyczne, podczas których przedstawiciele Fundacji Łąka opowiedzą o zaletach łąk kwietnych, sposobach ich zakładania i pielęgnacji.
Przy ul. Długiej – Strzelców Bytomskich warsztaty praktyczne zaplanowano na godzinę 17.00, z kolei prelekcja z teorii odbędzie się o 18.00 w Biurze Promocji Bytomia (Rynek 7). Przy ul. Pocztowej warsztaty praktyczne zaplanowano na godzinę 15.00, a teoretyczne o 14.00 w lokalu przy pl. Sobieskiego.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS