A A+ A++

Cybertron Dolny Śląsk 2022 to zespołowa grywalizacja sprawdzająca umiejętności informatyczne i zdolności kreatywnego rozwiązywania problemów z zakresu cyberbezpieczeństwa. Celem, sygnalizowanej w naszym portalu inicjatywy, jest budowanie świadomości zagrożeń, jakie mogą czyhać w sieci, nauka radzenia sobie z nimi i ewentualne ich likwidowanie bez szkody dla użytkownika. W miniony weekend na Politechnice Wrocławskiej odbył się wielki finał Cybertron Dolny Śląsk 2022.

Pierwszym etapem Cybertronu było przeprowadzenie na początku października dolnośląskich eliminacji. 48 dwuosobowych zespołów rywalizowało na wirtualnym serwerze, o jak najszybsze rozszyfrowanie cyberzagadek. Wyłoniono 5 zespołów finałowych. Najlepsi uczniowie sprawdzają swoje umiejętności w czasie grywalizacji na Politechnice Wrocławskiej. Finaliści to uczniowie: Technikum nr 10 we Wrocławiu, Zespołu Szkół w Strzegomiu, Elektronicznych Zakładów Naukowych Technikum Nr 10 i Liceum Ogólnokształcącego Nr 6 we Wrocławiu, Technikum Akademickiego w Legnicy oraz Kłodzkiej Szkoły Przedsiębiorczości. W finale uczestniczyło dziesięciu uczniów z dolnośląskich szkół oraz dziesięcioro uczniów z Kraju Kralovohradeckiego, którzy okazali się najlepsi w przeprowadzonych wcześniej eliminacjach. Pięć polsko-czeskich drużyn zdobywało wskazówki rozmieszczone na terenie wrocławskiego kampusu i starało się utrzymać integralność infrastruktury krytycznej.

Organizatorami imprezy są: samorząd województwa dolnośląskiego wraz z Politechniką Wrocławską, Wrocławskim Centrum Sieciowo Superkomputerowym i Stowarzyszeniem Startup Founders. Wydarzenie odbywa się we współpracy z czeskim regionem Kralovohradeckim. W ramach współpracy organizowane są konkursy edukacyjne oraz wymiany uczniów obu regionów.

Jesteśmy uczelnią techniczną, która uczy etycznych aspektów oraz obrony przed cyberniebezpieczeństwami, dlatego zadania są w charakterze tzn. Blue Teamu, czyli zespołu broniącego infrastruktur czy usług przed zagrożeniami. Zadania są z szerokiego zakresu cyberbezpieczeństwa poczynając od analizy ruchu sieciowego, poprzez logi systemowe do usług oraz rozwiązywania incydentów jak np. zaszyfrowanie maszyn – tłumaczył kierownik Wrocławskiego Centrum Sieciowo- Superkomputerowego Politechniki Wrocławskiej dr inż. Mateusz Tykierko.

Rywalizacja została podzielona na dwie części. Najpierw uczestnicy wzięli udział w grze terenowej, w trakcie której będą musieli odnaleźć ukryte na terenie kampusu Politechniki Wrocławskiej hasła i instrukcje. Wskazówki były potrzebne w kolejnym etapie, czyli części informatycznej związanej z cyberbezpieczeństwem.  Na początku listopada młodzież spotka się ponownie na czeskich rozgrywkach w Dvůr Králové nad Labem.

  • Cyberbezpieczeństwo obecnie nabiera szczególnego znaczenia, dlatego przygotowaliśmy wydarzenie, które ma przede wszystkim zachęcić młodych ludzi do zgłębiania wiedzy w obszarze współczesnych zagrożeń cyfrowych i do podejmowania tej ścieżki kształcenia. Biorąc udział w Cybertronie uczniowie mają możliwość rozwoju informatycznych zainteresowań pod okiem ekspertów. Jest to również świetna okazja do nawiązania nowych relacji z rówieśnikamimówił wicemarszałek województwa dolnośląskiego Marcin Krzyżanowski.
  • Bardzo się cieszę, że możemy współpracować z Dolnym Śląskiem organizując Cybertron. To bardzo ważne wydarzenie mające na celu ochronę naszego cyberbezpieczeństwa w przyszłości. Cieszymy się, że możemy przygotować uczniów na nadchodzące czasy i zorganizować wymianę międzynarodową – mówi zastępca hetmana kraju kralovohradeckiego Arnošt Štěpánek.

Etap informatyczny, jaki miał miejsce w niedzielę, złożony z kilku zadań typu CTF (Capture the flag) z zakresu m.in. sieciowości, kryptografii czy bezpieczeństwa stron sieciowych. Celem graczy będzie pokonywanie cyfrowych przeszkód i znalezienie określonego ciągu znaków. zwycięską drużynę. Najlepszy okazał się niebieski team w składzie: Wojciech Szydło (Wrocław), Danylo Kharchenko (Wrocław) i Mykola Bondar (Czechy) Lukáš Hájek (Czechy).

W polsko-czeskich zawodach informatycznych Cybertron, które przygotowywali wydziałowi informatycy, ale i studenci z naszego Koła White Hats i uczniowie Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Wrocławskiej – uczniowie, gracze są najważniejsi.  Na Wydział Informatyki i Telekomunikacji PWr przychodzi młodzież ze szkół średnich, bardzo różnych i z całego kraju, podejrzewam, że w Czechach jest tak samo. Na dobrych uczelniach wybieramy najlepszych spośród nich. Tylko tacy się dostają, bo najczęściej jest ileś osób na jedno miejsce. Obecność tych młodych ludzi na Cybertronie odwraca tę sytuację. Mamy tutaj ludzi, którzy – mam nadzieję – wybiorą sobie nas, jako miejsce do studiowania. Szczerze mówiąc liczę na to i zachęcam – studiujcie u naszachęcał dziekan Wydziału Informatyki i Telekomunikacji Politechniki Wrocławskiej prof. Andrzej Kucharski.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKrosny z gitarą byłby dla mnie parą
Następny artykułInauguracja pracy Ośrodka Terapii Uzależnień (zdjęcia)