Czy z wymianą opon na zimowe trzeba czekać na pierwszy śnieg? Zdecydowanie nie. Pierwsze nocne przymrozki są znakiem ostrzegawczym dla kierowców.
Chociaż w Polsce nie ma ustawowego obowiązku wymiany opon na zimowe, na ruch ten decyduje się statystycznie ponad 60 proc. kierowców. Jak wynika z symulacji przeprowadzonych przez PZPO – decyzja ta jest bardziej niż słuszna.
Na oblodzonej jezdni podczas jazdy z prędkością 33 km/h droga hamowania na oponach zimowych jest krótsza o 11 metrów w porównaniu z oponami letnimi. Natomiast na ośnieżonej drodze przy prędkości 48 km/h samochód na oponach zimowych zahamuje o 31 metrów wcześniej niż auto na letnim ogumieniu. Oznacza to, że dzięki “zimówkom” droga hamowania skraca się aż o 50 proc.
Zanim więc kolejny raz usłyszymy w telewizji hasło “zima zaskoczyła kierowców”, warto wcześniej przygotować nasz samochód do gorszych warunków. Dzięki temu zdejmujemy sobie z głowy problem, który może nastąpić w najmniej oczekiwanym momencie.
Nie da się określić konkretnego terminu wymiany opon letnich na zimowe, ale da się zawczasu ustalić orientacyjną datę. Każdy kierowca powinien samodzielnie śledzić prognozę pogody i odpowiednio wcześnie skontaktować się z zakładem wulkanizatorskim w celu umówienia wizyty. Zawsze należy brać pod uwagę fakt, że okres jesienny oznacza wzmożony ruch w serwisach, a to może przełożyć się na dłuższy czas oczekiwania.
Ze zmianą opon nie można czekać do momentu pojawienia się pierwszego śniegu. Producenci opon jasno zalecają zmianę ogumienia, kiedy średnia dobowa temperatura spada poniżej 7 stopni Celsjusza. W niższych temperaturach letnie opony twardnieją i wydłużają drogę hamowania. Ogumienie zimowe jest wykonane z innej mieszanki, lepiej przystosowanej do chłodniejszych warunków. Dodatkowo jego kształt i głębszy bieżnik pozwalają na pozbycie się nadmiaru wody i błota z powierzchni opony, co zwiększa przyczepność auta.
Warto mieć także na uwadze, że chociaż jesienne dni mogą być ciepłe i słoneczne, niska temperatura wieczorem, w nocy i o poranku może skutkować pojawieniem się zdradliwej gołoledzi.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS