A A+ A++

Poświęcone sytuacji finansowej szpitali posiedzenie plenarne Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego odbędzie się w poniedziałek 24 października o godz. 9.30

Dyrektorzy jednostek ochrony zdrowia alarmują, że nie mają pieniędzy na ustawowe podwyżki dla pracowników, ponieważ ministerstwo i NFZ nie przekazuje na ten cel wystarczających środków.

Do udziału zaproszono Ministra Zdrowia, przedstawicieli Narodowego Funduszu Zdrowia, dyrektorów szpitali, władze samorządowe. 

Chodzi o zwrócenie uwagi na olbrzymi problem przed jakim stają szpitale. W ich budżetach nie ma środków na wypłatę ustawowych podwyżek. Problem ten dotyczy przede wszystkim szpitali powiatowych i wojewódzkich. Wzrost wynagrodzeń określony w ustawie nie został zabezpieczony odpowiednio wysokim wzrostem wyceny świadczeń NFZ.

Szacunki ekspertów wskazują, że aby sfinansować wzrost płac w ochronie zdrowia, trzeba zwiększyć wyceny świadczeń o ponad 22 procent. Tymczasem niektóre szpitale zanotowały wzrost zaledwie o kilka procent.

Efekt? Ogromne problemy ze zbilansowaniem budżetów podmiotów leczniczych

Np. Szpital Wojewódzki w Koszalinie celem zabezpieczenia wypłaty podwyżek dla pracowników zatrudnionych na umowę o pracę, tylko w drugim półroczu 2022 r., potrzebuje dodatkowo 16 mln zł. Zabezpieczanie podwyżek w tym samym okresie dla pracowników zatrudnionych w innej formie, to kolejne 7 mln złotych. 

Opracowanie:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułGdzie jest schron, a gdzie bunkier?
Następny artykułI Europejski Kongres Sportu i Turystyki. Co ze sportem i turystyką w czasie wojny?