A A+ A++

Gotowanie w plenerze sprawia mi czasem jeszcze większą przyjemność, niż to w kuchni. Obecność natury i spokój wynagradzają fakt, że w plenerze trzeba poświęcić o wiele więcej uwagi przygotowywaniu potraw, ponieważ nie mamy pod ręką wszystkiego tego, co w domu. Jajecznica z kurkami, to bardzo dobra podstawa biwakowego śniadania!

Jeżeli planujemy gotowanie w plenerze, to trzeba dokładnie przemyśleć, co należy ze sobą zabrać, a jeżeli okaże się, że czegoś zapomnieliśmy, musimy improwizować. Jeszcze przed wyjazdem (no chyba, że pod ręką macie sklep) powinniście zaplanować, czego potrzebujecie. Jeżeli potrzebna Wam będzie do dania np. łyżka oleju to bez sensu kupować pół litra, lepiej zabrać mały pojemniczek z domu. Możecie oczywiście zaplanować gotowanie ze składników, które np. można znaleźć w lesie – takich, jak grzyby. Ja zaplanowałem najpierw zbieranie grzybów, a potem, licząc że zbiory będą udane, gotowanie dania z nimi.

Przepis

Jajecznica

Jeżeli chodzi o jajecznicę, to jest ona chyba jednym z najprostszych dań do wykonania. Warto jednak podkręcić jej smak, a to już wymaga pomysłu. Mój jest taki:

Potrzebujemy:

  • 5 jajek
  • 2 garście kurek
  • łyżka masła
  • garść szczypiorku czosnkowego
  • garść macierzanki
  • szczypta soli
  • szczypta pieprzu

Podsmażamy kurki na maśle dodając soli i pieprzu. W zależności od naszego gustu możemy je posiekać drobno lub dodać prawie w całości. Do przysmażonych kurek wlewamy roztrzepane jajka. Wszystko razem smażymy. Pod koniec smażenia dodajemy liście szczypiorku czosnkowego i macierzanki, którą łatwo znaleźć w naszych lasach i na łąkach. Całość ozdabiamy kwiatami tych roślin.

Podpłomyk

Podpłomyki są bardzo prostą formą pieczywa, a świeże, prosto z patelni/blachy są najlepsze. Do ich zrobienia potrzebujecie:

  • szklanka mąki
  • woda
  • szczypta soli
  • przyprawy (można użyć macierzanki z jajecznicy)

Zrobienie podpłomyków jest bardzo proste. Mieszamy mąkę z wodą i przyprawami, do uzyskania idealnej konsystencji. Ważne, żeby wodę dodawać stopniowo do mąki, a nie odwrotnie. Jeżeli macie odmierzoną ilość mąki i wlejecie do niej za dużo wody, ciasto będzie zbyt rzadkie i nie uda się uformować z niego placków. Wyrabiamy dokładnie ciasto aż będzie gładkie. Formujemy z niego małe kulki, które następnie rozciągamy w rękach tak, aby powstał placek. Ułatwi to posmarowanie rąk odrobiną oleju lub masła – ciasto nie będzie się kleić do nich. Staramy się zrobić jak najcieńsze placki. Jeżeli będą za grube, to mogą się spalić z wierzchu, a w środku pozostać surowe. Smażymy na suchej patelni, kamieniu lub blaszce. My zrobiliśmy je przed jajecznicą, aby uniknąć mycia patelni, które w warunkach biwakowych często nie jest łatwe.

Macierzanka i szczypiorek czosnkowy

Macierzanka to aromatyczna roślina z rodziny jasnotowatych. Spotkać ją można w Europie, Afryce, ale i w Azji. Najbardziej popularnym jej gatunkiem jest tymianek, ale posiada ona dużo więcej odmian, które spotkać możemy w naszych lasach i na łąkach. Jest bardzo aromatyczna, a jadalne są i liście i kwiaty

Szczypiorek czosnkowy to roślina, którą możecie znać pod różnymi nazwami. Szczypiorek chiński, bulwiasty, czosnek chiński to tylko niektóre z nich. Należy on do rodziny Alliaceae. Jadalne są nie tylko liście rośliny, ale podobnie jak w przypadku macierzanki, także kwiaty.

Kurki

Kurki to moje ulubione grzyby. Ich charakterystyczny kolor jest po prostu piękny. Bardzo rzadko są robaczywe i często występują w skupiskach. Oprócz tego mają bardzo wiele zastosowań w kuchni i nadają się do wielu dań. Jajecznica z kurkami to jedno z dań najprostszych, ale czasem właśnie w prostocie tkwi siła.

Naczynia i sprzęt

Od jakiegoś czasu testuję naczynia do gotowania biwakowego z kieleckiego sklepu Decathlon. Jeżeli chodzi o kuchenkę, to jest to sprzęt firmy Campingaz i sprawdza się dobrze nawet przy dużych patelniach i garnkach.

Jeżeli chodzi o naczynia, to używamy zestawu MH500, który przeznaczony jest dla 4 osób. Dla naszej trójki sprawdza się idealnie. W jego skład wchodzi garnek, patelnia, 4 kubki, 4 talerze, 4 komplety sztućców, durszlak/pokrywka, uchwyt oraz pokrowiec do transportu. Po złożeniu zestaw zajmuje bardzo mało miejsca, a zaspokaja wszelkie podstawowe potrzeby kulinarne w terenie. Patelnia i garnek pokryte są powłoką nieprzywierającą, co ułatwia mycie w warunkach polowych. Jeżeli planujecie rozpoczęcie przygody z kuchnią biwakową, to z czystym sumieniem mogę ją polecić. Jajecznica z kurkami to tylko początek! Jeżeli dobrze się przygotujecie na wyjazd, to możecie wyczarować w plenerze cuda!

Jeżeli szukacie innego pomysłu na kurki, to może makaron Wam się spodoba?

Naczynia do testów przekazał sklep Decathlon Kielce

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSerial New Warriors anulowany?
Następny artykułDavid Harbour o genezie Red Guardiana w Czarnej Wdowie