Pod koniec września dwa tabernakula z kościoła pw. Stanisława Biskupa i Męczennika w Dąbrowie Białostockiej zostały wpisane do rejestru zabytków. Tabernakulum to mała, zamykana na klucz szafka, w której przechowywany jest chleb eucharystyczny konsekrowany w czasie mszy.
Przedmiotem wpisu do rejestru jest drewniane, polichromowane tabernakulum ołtarza głównego. Drzwiczki obiektu ozdobiono motywem kielicha z hostią w glorii, popularnym symbolem Eucharystii. Tron wystawienia (eucharystyczny) wykonano w formie baldachimu wspartego na gładkich kolumnach połączonych łukiem.
„Tabernakulum wykonane w stylu neogotyckim doskonale koresponduje z ołtarzem głównym dąbrowskiego kościoła. Jest obiektem reprezentującym wysoki poziom artystyczny. Zastosowane motywy dekoracyjne: kwiatony, pinakle, czołganki, ślepe maswerki, kolumienki tworzą spójną kompozycję i nadają całości harmonijnego wyrazu” – czytamy w decyzji wpisu.
Z kolei tabernakulum w ołtarzu Matki Bożej Bolesnej to dzieło architektoniczne, drewniane w formie okrągłej skrzynki wysuniętej ku przodowi.
– Przedmiotowe obiekty podlegające wpisowi do rejestru zabytków posiadają wartości artystyczne. Zabytki wyróżniają się wysokim poziomem opracowania świadczącym o biegłości warsztatu, w którym powstały. Z całą pewnością zostały wykonane z niezwykłym wyczuciem formy, doboru detalu, jak i proporcji. W głównej mierze pochodzą z początku XX w. przy czym stanowią uzupełnienie wiedzy o sztuce sakralnej tego okresu – informuje prof. dr hab. Małgorzata Dajnowicz, podlaska konserwator zabytków.
wuoz.bialystok.pl
opr. (orj)
Zdjęcia – WUOZ:
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS