A A+ A++

Jak poinformowała agencja Reutersa, bośniacki prokurator zajmujący się rozliczaniem zbrodni wojennych postawił w stan oskarżenia byłego generała bośniackich Serbów. Milomir Savčić miał świadomie pomóc w dokonaniu masakry 8 tys. muzułmańskich mężczyzn i chłopców w Srebrenicy.

60-letni obecnie były wojskowy dowodził 65. Zmotoryzowanym Pułkiem Ochrony. Jak informuje Reuters, jego oddział w lipcu 1995 roku zajmował się chwytaniem dorosłych wyznających islam Bośniaków, którzy przebywali w chronionej przez ONZ bośniackiej enklawie w Srebrenicy.  

11 lipca 1995 roku siły Radko Mladicia, zwanego “rzeźnikiem Bałkanów” przypuściły atak na Srebrenicę. Dowodzeni przez niego bośniaccy Serbowie oddzielili mężczyzn (w tym chłopców) od kobiet, po czym wymordowali ich i pochowali w masowych grobach. Zginęło wówczas około 8 tys. muzułmanów. Masakra w Srebrenicy zapisała się w annałach historii jako największa zbrodnia w Europie po drugiej wojnie światowej.

Oskarżony o pomoc w ludobójstwie

Za dokonane wówczas ludobójstwo na dożywocie skazanych zostało dwóch dowódców bośniackich Serbów – Radko Mladić i Ljubiša Beara. Obaj stanęli przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym dla Byłej Jugosławii.

Jak możemy przeczytać w oświadczeni bośniackiego prokuratora, cytowanym przez Reutersa: “Svacić jest oskarżony o zbrodnię pomocy w ludobójstwie. […] Svacić jest oskarżony o planowanie, dowodzenie i nadzorowanie czynności w trakcie schwytania i przetrzymywania kilkuset bośniackich mężczyzn w kilku lokalizacjach w rejonie wsi Nova Kasaba oraz ich nielegalnego aresztowania, tortur i morderstwa”.

Savcić, który przebywa na wolności, ma podwójne obywatelstwo (Bośni i Serbii). Były wojskowy jest przewodniczym stowarzyszenia bośniacko-serbskich … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTablica poświęcona pamięci rodziny Suchenich w klasztorze Dominikanów w Gidlach
Następny artykułSylwester, czyli co dziś świętujemy…