A A+ A++

Na początku października bieżącego roku Polska przekazała Niemcom notę dyplomatyczną w sprawie reparacji wojennych. Warszawski korespondent “Frankfurter Allgemeine Zeitung” Gerhard Gnauck przekazuje, że w dokumencie nie pojawia się słowo “reparacje”. Nie znalazła się tam również konkretna suma, jaką Niemcy miałyby wypłacić Polsce za straty wojenne.

Przypominając o przekazaniu Berlinowi na początku października noty dyplomatycznej ws. reparacji, niemiecki dziennik “Frankfurter Allgemeine Zeitung” (FAZ) przypomina, że początkowo jej treść była ściśle chronioną tajemnicą. “W międzyczasie staje się coraz jaśniejsze, co długa na dwie strony nota (…) zawiera” – czytamy w sobotnim wydaniu gazety.

Warszawski korespondent “FAZ” Gerhard Gnauck, powołując się na informacje zdobyte w polskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych, pisze, że w dokumencie nie pojawia się słowo reparacje, nie pada też w nim konkretna suma, jaką Polska miałaby otrzymać od Niemiec za straty wojenne. W nocie jest za to mowa o odszkodowaniach, takich, jakie dostali już kiedyś robotnicy przymusowi.

Jak czytamy, w składającej się z dziewięciu akapitów nocie wyliczone są za to inne problemy, będące następstwem wojny. Warszawa domaga się w tym kontekście ostatecznego i całościowego uregulowania tych spraw.

Gazeta wymienia tu choćby oczekiwania strony polskiej, dotyczące edukowania w Niemczech o skali i charakterze niemieckiej okupacji w Polsce, która była o wiele bardziej brutalna niż choćby we Francji. Warszawa ubolewa w nocie, że tej tematyce nie poświęca się w Niemczech odpowiednio dużej uwagi i że pozostaje ona nieznana.

W dokumencie ma być także mowa o wielu materialnych dobrach kultury, które w wyniku wojny znalazły się poza granicami Polski, a które wciąż czekają na zwrot. Poza tym nota ma zwracać uwagę na sytuację Polaków żyjących w Niemczech. Warszawa zarzuca Berlinowi niewypełnianie zapisów trakt … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułGrodzki chce powołania komisji śledczej ws. tzw. afery podsłuchowej
Następny artykułMistrzynie powrotów. Następne zwycięstwo koszykarek z Gorzowa na boisku mocnych rywalek