A A+ A++

Nie ma możliwości, by kierowcy płacili podwójnie za np. przekroczenie prędkości popełnione po 17 września i przed tą datą. Recydywa weszła w życie 17 września i od tego dnia się liczy. To informacja bardzo ważna dla kierowców.

Czytaj więcej

Policja próbuje inaczej interpretować te przepisy.

Wyszli przed szereg

Policja z Rawy Mazowieckiej niesłusznie ukarała kierowcę przekraczającego prędkość za recydywę. Po kilku dniach funkcjonariusze poinformowali, że wycofują się z błędnie wyliczonej kary.

Sprawa dotyczyła kierowcy, który został przyłapany w Niwnej (9 października) na przekroczeniu prędkości o 42 km/h. Po sprawdzeniu 21-letniego mężczyzny w policyjnych systemach okazało się, że takie wykroczenie popełnił też w czerwcu.

Zgodnie z przepisami, które obowiązują od 17 września 2022 r., to wykroczenie traktowane jest jako recydywa – napisali rawscy policjanci. Ukarali kierowcę 11 punktami karnymi oraz podwójnym mandatem za recydywę w kwocie 2 tys. zł.

Czytaj więcej

Pomylili się jednak. Przepisy wprowadziły bowiem recydywę dopiero 17 września 2022 r. I zgodnie z nimi recydywą na drodze objęte są wykroczenia, które kierowcy popełnią od tej daty. Nie można zatem ukarać kierowcy za recydywę, gdy podobne wykroczenie miał już na koncie przed 17 września.

– Do chwili obecnej nie wpłynęła do tutejszej komendy żadna skarga od sprawcy wykroczenia ukaranego wówczas mandatem karnym w niewłaściwej wysokości. Mimo to, z własnej inicjatywy, wdrożyliśmy czynności naprawcze dotyczące tej incydentalnej i jednostkowej sytuacji. Skierowaliśmy do sądu stosowny wniosek – informuje tamtejszy komisariat.

Zapytaliśmy prawników, co jest na rzeczy.

Czytaj więcej

– 17 września 2022 r. zaczął obowiązywać system podwójnych kar, określany również jako system recydywy. Polega on na tym, że jeżeli w okresie dwóch lat od momentu popełnienia danego wykroczenia kierujący ponownie je popełni, policja ukarze go mandatem podwójnym – komentuje radca prawny Piotr Pałka.

System podwójnych kar

Sęk w tym, że – jak dodaje – nie można karać podwójnie, jeżeli pierwszy mandat został nałożony na kierowcę przed wejściem w życie zmiany w przepisach prawa.

– W przeciwnym wypadku doszłoby do naruszenia zasady zakazu działania prawa wstecz. Odpowiedzialności za wykroczenie podlega bowiem ten tylko, kto popełnia czyn społecznie szkodliwy, zabroniony przez ustawę obowiązu … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPlebiscyt Warszawianka Roku. Czy Warszawa jest miastem feministycznym?
Następny artykułOficjalne otwarcie Państwowej Szkoły Muzycznej w Końskich [wideo, zdjęcia]