A A+ A++

19 października 2022 r. minęła 38. rocznica zamachu na bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. Przedstawiciele miasta, województwa i kurii diecezjalnej toruńskiej złożyli kwiaty i zapalili znicze pod pomnikiem kapłana zamordowanego w 1984 r. przez peerelowską bezpiekę.

Poruszający monument, zaprojektowany przez Gustawa Zemłę, stanął w 2011 r. przy alei św. Jana Pawła II, w miejscu sąsiadującym z mostem i terenem, na  którym rozegrał się jeden z dramatycznych epizodów uprowadzenia i śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Wśród gości toruńskiej uroczystości obecni byli biskup Józef Szamocki, wicemarszałek Sławomir Kopyść, prezydent Torunia Michał Zaleski wraz z radnymi: Danutą Zając, Dagmarą Tuszyńską i Piotrem Lenkiewiczem oraz ks. Józef Nowakowski, kapelan środowisk solidarnościowych. Wspólnie zmówiono modliwę w intencji zamordowanego kapłana, który święcenia przyjał 50 lat temu.

Dziękuję wszystkim, którzy zgromadzili się tu dzisiaj, by uczcić i wspomnieć bestialsko zamordowanego bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. Bydgoszcz, Toruń, Włocławek i ta nieustanna pamięć, w której pozostaje on w naszym regionie, w naszych miastach jako ten, który powiedział, by zło odeszło daleko, a dobro pozostało największą, najważniejszą wartością. Jakże to ważne w tej chwili, kiedy Europa jest pogrążona w potężnym kryzysie, kiedy w Ukrainie trwa straszliwa wojna, gdy giną ludzie tylko dlatego, że ktoś postanowił zło postawić przed dobremmówił Prezydent Torunia Michał Zaleski.

Bł. ksiądz Jerzy Popiełuszko był kapłanem środowisk opozycyjnych i robotniczych związanych z podziemną “Solidarnością”. Zasłynął z odważnego napiętnowania poczynań komunistycznej władzy i płomiennych kazań podczas mszy za Ojczyznę, a także z licznych działań wspierających środowisko opozycyjne.

19 października 1984 r. został uprowadzony przez Służbę Bezpieczeństwa w drodze z Bydgoszczy w okolicach podtoruńskiego Górska, torturowany, a następnie utopiony. 30 października jego zmasakrowane ciało wyłowiono z Wisły w okolicach zapory we Włocławku. W zakończonym w lutym 1985 r. procesie przed sądem w Toruniu na wysokie kary więzienia za tę zbrodnię skazano trzech oficerów MSW: Adama Pietruszkę na 25 lat, Leszka Pękalę na 15 lat i Waldemara Chmielewskiego na 14 lat. Później jednak na wniosek ówczesnego ministra spraw wewnętrznych Czesława Kiszczaka karty te dwukrotnie znacznie złagodzono (do 10 lat, 6 lat, 4,5 roku). Do dziś nie wyjaśniono jednak do końca okoliczności i nie wskazano inspiratorów tego zabójstwa.

W Toruniu z postacią bł. ks. Jerzego Popiełuszki wiąże się wiele miejsc. Jest upamiętniony m.in. w kościołach św. Ducha i Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, które w czasach PRL-u były miejscem schronienia dla działaczy opozycyjnych. Patronuje też ulicy w rejonie Bulwaru Filadelfijskiego, gdzie znajduje się poświęcony mu kamień (skwer przy zjeździe z ul. Bulwar Filadelfijski w ul. Popiełuszki). W 2011 r. przy alei św. Jana Pawła II z inicjatywy diecezji toruńskiej został odsłonięty pomnik błogosławionego, autorstwa prof. Kazimierza Gustawa Zemły, wzniesiony z funduszy miejskich, wojewódzkich i ze składek społecznych.

W 1997 r. kościół katolicki rozpoczął proces beatyfikacyjny księdza Jerzego Popiełuszki, zakończony w 2010 r. ogłoszeniem go błogosławionym przez papieża Benedykta XVI. W 2014 bł. Jerzy Popiełuszko został patronem NSZZ „Solidarność”. Od 2014 r. trwa jego proces kanonizacyjny.

Fot. Małgorzata Litwin

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNowe karetki dla radomskiego Pogotowia Ratunkowego (zdjęcia)
Następny artykułSzczepienia przeciw pneumokokom dla seniorów  [ Społeczeństwo ]