A A+ A++

Ciechocinek jest perełką polskich uzdrowisk. To niewielkie miasto leży w województwie kujawsko-pomorskim i słynie przede wszystkim z największych drewnianych tężni w Europie. Liczne atrakcje oraz sanatoria sprawiają, że jest to niezwykle popularny kierunek w Polsce, a także… inspiracja do tworzenia piosenek.

Zobacz wideo
Jest czysty i zadbany? To tylko pozory. 7 najbrudniejszych rzeczy w pokoju hotelowym

Magia Ciechocinka. Niezwykłe właściwości zdrowotne

Ciechocinek to kierunek chętnie wybierany przede wszystkim przez kuracjuszy. W końcu znajdziemy tu około liczne sanatoria, w których można leczyć choroby układu oddechowego, nerwowego, krążenia, narządów ruchu czy reumatyczne. W tym celu stosowane są m.in. kąpiele jodobromowe, siarkowe, a także solankowe. To właśnie bogactwo mineralne rozsławiło Ciechocinek. 

Chcesz wyjechać na weekend i podreperować zdrowie? Wybierz te kierunki

Najpopularniejszym miejscem w mieście są oczywiście okolice tężni, czyli niezwykłych, drewnianych budowli zaprojektowanych przez profesora Jakuba Graffa. W Ciechocinku znajdziemy aż trzy takie konstrukcje, które pełnią rolę ogromnego inhalatora i służą do odparowywania z solanki. Ta z kolei jest nieoceniona dla naszego organizmu. Jony zawarte w wodzie korzystnie wpływają na funkcjonowanie układu oddechowego, a także regulują pracę narządów wewnętrznych. Co ciekawe, ich historia sięga już prawie 200 lat. 

Co przyciąga w Ciechocinku? Moc atrakcji

Ciechocinek ma do zaoferowania nie tylko kwestie uzdrowiskowe, ale i wiele ciekawych atrakcji. Można odwiedzić tu m.in. zabytkową, drewnianą cerkiew prawosławną, która przyciąga żywym niebieskim kolorem czy wybrać się do Muzeum Warzelni Soli i Lecznictwa Uzdrowiskowego.

Fioletowa plaża w KanadzieFioletowa plaża w Kanadzie. Trzeba mieć szczęście, by zobaczyć tę barwę

W mieście odbywają się również liczne wydarzenia. Od 1997 roku ma tu miejsce popularny Międzynarodowy Festiwal Piosenki i Kultury Romów organizowany przez Don Vasyla. Urlopowicze chętnie relaksują się też na tzw. fajfach, czyli imprezach tanecznych będących nieodłączną tradycją Ciechocinka. Ich nazwa pochodzi od angielskiego five o’clock, czyli godziny piątej. 

Wyjątkowość Ciechocinka nie umknęła także muzykom. Wielu z nich postanowiło zadedykować swoje utwory temu niezwykłemu miastu. Jednym z najpopularniejszych jest piosenka Danuty Rinn i Bogdana Czyżewskiego pt. “Na deptaku w Ciechocinku”.

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDegenerat w Muzeum Katyńskim
Następny artykułKwalifikowanie rodzin i osób do otrzymywania żywności z PROGRAMU OPERACYJNEGO POMOC ŻYWNOŚCIOWA w 2023 r.