A A+ A++

Prace budowlane często prowadzą do ciekawych odkryć. Tak też stało się w Łodzi. Na terenie Starego Miasta trwa obecnie remont ulicy Północnej, znajdującej się bezpośrednio nad kanałem rzeki Łódki. To właśnie tam robotnicy natrafili na dawny zakład kąpielowy. Teraz mieszkańcy mogą obserwować fundamenty budynku, ponieważ znalezisko pozostaje odkryte. 

Zobacz wideo
Cud Podlasia wygląda jak wyspa na Pacyfiku

W Łodzi odkryto pozostałości po dawnej łaźni. Znalezisko ma przeszło 100 lat

Zakład kąpielowy, którego pozostałości znaleziono w Łodzi, należał do Jochela Monszajna. Tego typu budynki powstawały z myślą o mieszkańcach przeludnionych, fabrykanckich łódzkich kamienic. W mieszkaniach nie było wówczas łazienek, a posiadanie własnej wanny było przywilejem. Jedynym sposobem na dbanie o higienę było korzystanie z publicznych łaźni. Te zwykle budowano przy rzekach głębinowych, co miało ułatwić odprowadzanie ścieków. 

Fioletowa plaża w Kanadzie. Trzeba mieć szczęście, by zobaczyć tę barwę

Łaźnie były popularne w trakcie wojny. Panował “sanitarny kryzys”

Jak przyznaje łódzki magistrat, podczas I wojny światowej w Łodzi panował sanitarny kryzys. Obawiano się wówczas wybuchu epidemii wśród niemieckich żołnierzy. W związku z tym w mieście rozpoczęła się dezynfekcja posesji i sprzątanie ulic, a okupacyjne władze miasta zarządziły… przymus kąpielowy. Łapano osoby, które wyglądały na brudne i niezadbane, a następnie obcinano im włosy i odwszawiano. To, czy otrzymają jakąkolwiek pomoc, zależało od dokumentu, który poświadczał skorzystanie z zakładu kąpielowego.

Poskarżyła się, że leciała między otyłymi osobami. Dostała odszkodowanie.Poskarżyła się, że leciała między otyłymi osobami. Dostała odszkodowanie

Do łaźni, pod eskortą policjantów, prowadzono mieszkańców poszczególnych kamienic. Ich odzież i pościel dezynfekowano w mobilnych komorach dezynfekcyjnych

– czytamy na stronie Urzędu Miasta Łodzi. 

To nie jedyna łaźnia w Łodzi 

Łaźnia przy skrzyżowaniu ulicy Północnej i Wolborskiej była pierwszym tego typu miejscem w mieście. Szybko okazało się, że liczba znajdujących się w niej miejsc kąpielowych nie wystarczała na potrzeby mieszkańców. Wkrótce zaczęły powstawać także kolejne budynki. Łaźnie można było znaleźć przy ulicy Pomorskiej 16, Zachodniej 56 oraz Żeromskiego 115. 

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułGroźny wypadek na przejeździe kolejowym
Następny artykułPrzymusowa solidarność w dzieleniu się gazem? Niemcy skarżyły się na Polskę