A A+ A++

Ten błąd popełniają często początkujący grzybiarze. Chcąc dokładnie oczyścić grzyby, wrzucają je do miski z wodą lub długo płuczą je w zlewie. To błąd, bo grzyby nie lubią być namaczane, a te, przeznaczone do suszenia lub mrożenia, mogą stracić po tym zabiegu jędrność i smak. Jak prawidłowo oczyścić grzyby, które chcemy suszyć?

Czy grzyby należy myć?

Zacznijmy od tego, że zebrane grzyby należy zawsze dokładnie oczyścić – im szybciej, tym lepiej, bo świeże grzyby oczyszcza się zdecydowanie łatwiej. Najlepiej zrobić to od razu po grzybobraniu – grzyby należy oczyścić z piasku i liści, pozbyć się robaków, a te już zarobaczone, wyrzucić. 

Bezwzględnie należy pozbyć się również grzybów, na których widoczna jest pleśń. Atakuje ona bowiem całą roślinę i jest nawet w częściach, w których jej nie widać.

Grzyby należy także umyć, ale w tym wypadku warto kierować się jedną kluczową zasadą: Jeśli planujemy przyrządzić z nich zupę lub np. sos, powinniśmy szybko wypłukać je pod bieżącą wodą, a mocne zabrudzenia zeskrobać za pomocą nożyka.

Grzyby, które chcemy wysuszyć lub zamrozić nie powinny być myte – wystarczy oczyścić je z grubsza i przetrzeć wilgotną szmatką. 

Mycie grzybów przed suszeniem. Dlaczego lepiej tego nie robić?

Grzyby, przeznaczone do suszenia lub mrożenia nie powinny być myte, szczególnie w misce z wodą, bo wchłoną jej zbyt wiele, a po rozmrożeniu stracą jędrność i “oklapną”. 

Takie grzyby wystarczy przetrzeć mokrą szmatką i po … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKursowanie linii L w okresie Wszystkich Świętych 2022
Następny artykułKolejny zmasowany atak rakietowy. Wybuchy w Kijowie