A A+ A++

Zimowe warunki w Kielcach i okolicznych miejscowościach ułatwiają mieszkańcom wybór najlepszej pompy ciepła. Ale i tak pod uwagę trzeba wziąć wiele różnych czynników. Dlatego wraz z serwisem Nachlodno.pl poznaj wady oraz zalety wszystkich typów pomp ciepła i przekonaj się, dlaczego najbardziej opłaca się tu zamontować tylko jeden z nich.

Spis treści:

– Najlepsza pompa ciepła dla Kielc i okolic. Wybór Cię zaskoczy.
– Jak działają wszystkie pompy ciepła? Sprawdzisz w 3 minuty.
– Czemu nie zamontujesz gruntowej pompy ciepła?
– Myślisz o wodnej pompie ciepła? A czy znasz te fakty?
– Powietrzna pompa ciepła. Dlaczego i tak ją kupisz?

W Kielcach i okolicach ofert na montaż pomp ciepła nie brakuje. Oznacza to, że pomimo już niemałego nasycenia rynku tymi źródłami ciepła, wciąż jest na nie popyt. A to dlatego, że są one doskonałą alternatywą dla innych urządzeń grzewczych. Zwłaszcza w Świętokrzyskiem, gdzie zimowe warunki umożliwiają montaż najbardziej opłacalnych modeli pomp ciepła, prezentowanych w serwisie Nachlodno.pl

Najlepsza pompa ciepła dla Kielc i okolic. Wybór Cię zaskoczy

Zimy w Kielcach i okolicach są łagodne. Średnie temperatury z pomiarów prowadzonych na tych terenach nieprzerwanie przez 30 lat, wahają się od 8.9℃ w październiku, przez -2.7℃ w styczniu, do 2.7℃ w marcu. Minimalna średnia dobowa temperatura z lat 1991 – 2021 przypada na styczeń i wynosi -5.3℃. Co to oznacza w kontekście wyboru najlepszej pompy ciepła?

Pozwala stwierdzić, że najbardziej optymalnym rozwiązaniem będzie montaż powietrznej pompy ciepła. I chociaż na rynku dostępne są urządzenia o wyższej sprawności, to w podanych wyżej temperaturach zimowych, najlepsza pompa powietrzna w rankingu eksperckiego serwisu Nachlodno.pl osiąga współczynnik SCOP na poziomie aż 5.19 dla punktu W35. Sprawdź, jak to się przekłada na koszty eksploatacji!

Jak działają wszystkie pompy ciepła? Sprawdzisz w 3 minuty

Wszystkie pompy ciepła działają na tej samej zasadzie: pobierają ciepło z naturalnego i odnawialnego źródła oraz transportują je do instalacji grzewczej budynku. Odbywa się to za pomocą zmian cyklu termodynamicznego czynnika roboczego, krążącego w pompie pomiędzy parownikiem, a skraplaczem.

Energia elektryczna, którą pobiera pompa ciepła, nie jest wykorzystana do wytworzenia ciepła, a jedynie jego transportu. Dlatego te urządzenia są tak wydajne. Wspomniany wcześniej współczynnik SCOP jest miarą efektywności pomp ciepła. Jego wartość 5.19 oznacza, że najlepsza pompa ciepła dostarczyła aż 5,19 kW energii cieplnej, zużywając w tym celu tylko 1 kW prądu. Innymi słowy, w tym przypadku ponad 80% uzyskanej przez pompę energii cieplnej nic Cię nie kosztuje, ponieważ pochodzi ona z darmowego źródła.

Jednak efektywność pompy ciepła nie jest stała. Zależy od wielu czynników, w tym oczywiście od warunków eksploatacji. Jednak największy wpływ na koszty ogrzewania domu tymi urządzeniami ma rodzaj źródła ciepła, z którego korzystają. Na rynku znajdziesz trzy podstawowe rodzaje pomp ciepła:

– gruntowe,

– wodne,

– powietrzne.

Sprawdź, które ich cechy są najważniejsze dla Ciebie i Twojej kieszeni.

Czemu nie zamontujesz gruntowej pompy ciepła?

Gruntowe pompy ciepła bez większych problemów osiągają współczynnik SCOP powyżej 5 nawet dla 55℃ w instalacji grzewczej. Oznacza to bardzo wysoką sprawność także przy współpracy z tradycyjnymi grzejnikami. Jest to możliwe, ponieważ gruntowe pompy korzystają ze źródła ciepła o dużej wydajności i stabilności temperaturowej.

Problem w tym, że to źródło znajduje się zwykle głęboko pod ziemią. Chodzi o gruntowe pompy ciepła, które współpracują z pionowymi kolektorami. Umieszcza się je w studniach o głębokości nawet ponad 100 metrów. Tymczasem już na budowę studni głębszej niż 30 metrów potrzebujesz pozwolenia wodnoprawnego. Koszty głębokich odwiertów mogą podnieść cenę całej instalacji (zakup gruntowej pompy z montażem) nawet powyżej 80 tys. zł.

Nie lepiej jest także w przypadku gruntowych pomp ciepła z kolektorami poziomymi, ponieważ trzeba je umieścić na dosyć dużym obszarze działki. Powierzchnia takiego wymiennika może być nawet pięciokrotnie większa od powierzchni ogrzewanego przez pompę budynku. A zakopać trzeba go na głębokości od 1.2 do 1.6 m, pozostawiając powierzchnię nad bez kolektorem niezabudowaną, a nawet niewybrukowaną.

Myślisz o wodnej pompie ciepła? A czy znasz te fakty?

Wodne pompy ciepła korzystają z energii cieplnej wód podziemnych. Dlatego im głębsza jest studnia, z której te urządzenia pobierają wodę, tym większa i bardziej stabilna jest ich efektywność.

Dobra wiadomość jest taka, że do zasilania wodnych pomp ciepła zwykle nie trzeba budować tak głębokich studni, jak w poprzednim przypadku. Zła informacja to fakt, że potrzebna będzie jeszcze co najmniej jedna studnia tzw. zrzutowa. Trafi do niej woda, z której pompa pobrała już ciepło.

Jeżeli grunt nie będzie dostatecznie przepuszczalny, konieczne może okazać się wybudowanie kilku studni zrzutowych. Poza tym zgodnie z przepisami na montaż wodnej pompy ciepła należy mieć pozwolenie wodnoprawne, jeżeli urządzenie pobiera w ciągu doby więcej niż 5m3 wody.

Powietrzna pompa ciepła. Dlaczego i tak ją kupisz?

Na koniec wspomniana już powietrzna pompa ciepła, która wcale nie jest najwydajniejszym typem tych urządzeń. To prawda, że najlepsza pompa ciepła na powietrze osiąga współczynnik SCOP powyżej 5, ale z drugiej strony większość modeli na rynku pracuje mniej wydajniej. Dlaczego więc klienci wybierają właśnie ten typ pomp?

Przede wszystkim ze względu na koszty instalacji powietrznej pompy ciepła, które są o wiele niższe, niż w przypadku pozostałych typów tych urządzeń. Cena całej instalacji (zakup powietrznej pompy ciepła i jej montaż) waha się od ok. 35 do 50 tys. zł. Nic więc dziwnego, że w ubiegłym roku sprzedaż powietrznych pompy ciepła była rekordowa również w województwie świętokrzyskim.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat pomp ciepła i nie tylko, sprawdź serwis Nachlodno.pl. Znajdziesz tam wiele informacji, ale także rankingi pomp ciepła, klimatyzatorów przenośnych i osuszaczy powietrza.

artykuł partnera

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułInterwencja strażaków w centrum Świdnicy
Następny artykuł18-latek skatowany we Wrocławiu. Zatrzymany jeden ze sprawców pobicia