W końcu! Rusza nowy, 77 już sezon najlepszej ligi świata! Sprawdź z nami najciekawsze mecze i daty. Co nas czeka w tym najbliższych dniach i co trzeba wiedzieć o kolejnych tygodniach.
Będzie to już 77. sezon zasadniczy NBA, w którym zgodnie z panującym od lat formatem zespoły rozegrają po 82 spotkania. Rywalizację w pierwszą noc rozgrywek (noc z 18 na 19 października czasu polskiego) zainaugurują potyczki Boston Celtics – Philadelphia 76ers oraz Golden State Warriors – Los Angeles Lakers. Koniec sezonu zasadniczego zaplanowano na 9 kwietnia 2023, z kolei turniej play-in odbędzie się w dniach 11-14 kwietnia. Dzień po jego zakończeniu 16 najlepszych ekip rozpocznie rywalizację w play-offs. Datę wielkich Finałów NBA ustalono na 1 czerwca.
Poniżej przedstawiamy komplet informacji dot. terminarzu dostarczonych przez przedstawicieli NBA:
Kia NBA Tip-Off 2022
Przez pierwsze cztery dni sezonu zasadniczego 2022/23 (18-21 października) aż osiem spotkań będzie transmitowanych w ogólnokrajowej telewizji (USA) jako część Kia NBA Tip-Off 2022. TNT i ESPN będą odpowiedzialni za transmisję dwóch tzw. Doubleheaders, czyli dwóch, ciekawie zapowiadających się meczów z rzędu. Udział w tych spotkaniach weźmie 12 różnych zespołów, które w swoich składach mają łącznie 15 uczestników ostatniego Meczu Gwiazd i aktualnego MVP (Nikola Jokić). Trzy z tych spotkań to powtórka z rywalizacji z poprzednich play-offów.
Sezon zasadniczy rozpocznie się 18 października w stacji TNT. Będzie to już 39. sezon NBA z rzędu, za którego transmisję odpowiada Turner Sports. W pierwszym spotkaniu Philadelphia 76ers zmierzy się na wyjeździe z Mistrzem Konferencji Wschodniej Boston Celtics (01:30 czasu polskiego). W drugim meczu obrońcy tytułu Golden State Warriors podejmą Los Angeles Lakers (04:00), ale przed pierwszą syreną otrzymają mistrzowskie pierścienie.
Dla ESPN będzie to z kolei 21. sezon z NBA z rzędu. Pierwsze spotkania w tej stacji obejrzeć będzie można dopiero w środę 19 października, kiedy to Memphis Grizzlies podejmą New York Knicks. Drugi mecz będzie powtórką z półfinałów Konferencji Zachodniej – Dallas Mavericks zagrają na wyjeździe z Phoenix Suns.
NBA TV rozpocznie swoją transmisję sezonu 2022/23 w sobotę 22 października. San Antonio Spurs z Jeremym Sochanem w składzie wybiorą się do Filadelfii na mecz z 76ers, po czym Dallas Mavericks podejmą Memphis Grizzlies. Serię spotkań w ogólnokrajowej telewizji zakończy niedzielne (23.10.) starcie Los Angeles Clippers – Phoenix Suns.
- Nas oczywiście najbardziej interesuje debiut Jeremy’ego Sochana, który będzie miał miejsce w nocy z środy na czwartek, czyli z 19 na 20 października. Spurs zagrają z Charlotte Hornets o godz. 2:00.
Zapowiedź sezonu w formie audio
Zapowiedź sezonu NBA możesz też posłuchać w formie podcastu, który kilka dni temu nagrał Michał Pacuda.
NBA Christmas Day
Po raz 15. z rzędu podczas NBA Christmas Day (25 grudnia) rozegranych zostanie pięć spotkań. W całej historii ligi będzie to już 75. edycja meczów świątecznych. Swój debiut podczas tej wyjątkowej okazji zaliczą Memphis Grizzlies, co oznacza, że jedynym zespołem w NBA, który nigdy nie wystąpił podczas Christmas Day, pozostają teraz Charlotte Hornets. Pełna lista tegorocznych starć swiątecznych prezentuje się następująco:
– [18:00] New York Knicks – Philadelphia 76ers
– [20:30] Dallas Mavericks – Los Angeles Lakers
– [23:00] Boston Celtics – Milwaukee Bucks
– [02:00] Golden State Warriors – Memphis Grizzlies
– [04:30] Denver Nuggets – Phoenix Suns
Dzień Martina Luthera Kinga
Martin Luther King Jr. Day (16 stycznia 2023) to dla NBA niezwykle istotny dzień, w którym zespoły rozpoczynają rywalizację o wczesnych porach. W tym sezonie na przystawkę otrzymamy powtórkę z pierwszej rundy minionych play-offów, czyli starcie Atlanta Hawks z Miami Heat (21:30). W drugim meczu zmierzą się dwie najlepsze ekipy sezonu zasadniczego, czyli Memphis Grizzlies i Phoenix Suns (00:00).
Dla „Niedźwiedzi” będzie to już 21. mecz w historii podczas dnia Martina Luthera Kinga. Pozostałe spotkania tego dnia to Charlotte Hornets – Boston Celtics oraz Los Angeles Lakers – Houston Rockets.
Election Day
Z roku na rok NBA coraz bardziej angażuje się w sprawy społeczno-obywatelskie. W tym roku włodarze ligi zdecydowali, że w dzień wyborów nie zostaną rozegrane żadne spotkania, co ma zachęcić kibiców do aktywnego udziału w głosowaniu.
Wszystkie 30 zespołów rozegra za to spotkanie dzień przed wyborami, czyli w poniedziałek 7 listopada.
NBA Rivals Week
Jedna z nowości, którą NBA wprowadza w tym sezonie, to NBA Rivals Week, czyli tydzień poświęcony wyjątkowym rywalizacjom. W ciągu pięciu dniu (24-28 stycznia) rozegranych zostanie 11 tego typu spotkań transmitowanych w ogólnokrajowej telewizji.
Jak zawsze przy tego typu okazjach wybór spotkań może okazać się dla niektórych kontrowersyjny. Brakuje m.in. legendarnej rywalizacji Pistons – Bulls, choć można to usprawiedliwić obecnym potencjałem obu zespołów, które nie będą liczyć się w walce o tytuł (oraz tym, że kilka dni wcześniej zagrają w Paryżu). NBA wyraźnie skupiła się na pojedynkach, które elektryzowały publiczność w ostatnich latach, włączając w to oczywiście poprzedni sezon. Część sympatyków nie była jednak zadowolona z uwzględnienia meczu Knicks – Nets w tej kategorii. Jakie jest wasze zdanie?
Poniżej prezentujemy pełny terminarz NBA Rivals Week:
24 stycznia:
– Miami Heat – Boston Celtics
– Los Angeles Lakers – Los Angeles Clippers
25 stycznia:
– Philadelphia 76ers – Brooklyn Nets
– Golden State Warriors – Memphis Grizzlies
26 stycznia:
– Charlotte Hornets – Chicago Bulls
– Phoenix Suns – Dallas Mavericks
27 stycznia:
– Minnesota Timberwolves – Memphis Grizzlies
– Golden State Warriors – Toronto Raptors
28 stycznia:
– Philadelphia 76ers – Denver Nuggets
– Brooklyn Nets – New York Knicks
– Boston Celtics – Los Angeles Lakers
NBA Global Games
W sezonie 2022/23 doczekamy się powrotu rozgrywania spotkań sezonu zasadniczego poza granicami Stanów Zjednoczonych. W ramach kolejnego NBA Mexico City Game 17 grudnia San Antonio Spurs i Jeremy Sochan zmierzą się z Miami Heat. Kilka tygodni później w Paryżu Chicago Bulls zagrają z Detroit Pistons.
Powtórka Finałów 2022
Pierwszy pojedynek pomiędzy Golden State Warriors a Boston Celtics będzie miał miejsce 10 grudnia w San Francisco. Drugi z pojedynków zostanie rozegrany 19 stycznia w TD Garden.
Ostatni dzień sezonu zasadniczego
W ostatni dzień sezonu zasadniczego (09.04.) swoje spotkania rozegra wszystkie 30 zespołów. Terminarz został ułożony tak, by 14 z 15 meczów było pojedynkami wewnątrz konferencji (7 meczów pomiędzy zespołami z Zachodu i 7 meczów pomiędzy zespołami ze Wschodu). Jedynym pojedynkiem, który z naturalnych przyczyn nie mieści się w tej kategorii, będzie Washington Wizards – Houston Rockets.
Ograniczenia podróżowania
Średni dystans, jaki każdy z zespołów będzie musiał pokonać w trakcie trwania sezonu 2022/23 został zmniejszony do 41 tysięcy mil (ok. 66 tysięcy kilometrów). Odkąd udział w rozgrywkach bierze 30 zespołów, z czego każdy rozgrywa po 82 spotkania, jest to wynik rekordowo niski. Oznacza bowiem redukcję o prawie 2 tysiące mil na zespół. Szacuje się, że łącznie zespoły pokonają o 50 tysięcy mil mniej.
Liczba meczów wyjazdowych, pomiędzy którymi zespoły nie muszą podróżować, wzrosła o 66% (z 53 na 88). 55 tych spotkań to przypadki rozgrywania dwóch meczów z rzędu z tym samym przeciwnikiem, z kolei 33 to dwa mecze z rzędu przeciwko drużynom z Los Angeles (Clippers i Lakers) bądź Nowego Jorku (Knicks i Nets).
Dodatkowe informacje
Mecz każdego z 30 zespołów co najmniej raz zostanie pokazany na antenie stacji TNT lub ESPN. Aż 45 spotkań zostanie rozegranych w godzinach przyjaznych dla kibiców z Europy, Afryki i Bliskiego Wschodu, jako część „NBA Saturdays and Sundays presented by NBA 2K23”. Mecze NBA będą transmitowane w 214 krajach w 50 różnych językach.
Pobierz PDF
Najważniejsze daty na sezon 2022/23
- 18 października rozpoczęcie sezonu zasadniczego (noc z 18 na 19 dla nas).
- 9 lutego zamknięcie okna transferowego.
- 17-19 lutego All Star Weekend (mecz gwiazd).
- 9 kwietnia ostatni dzień sezonu zasadniczego.
- 11-15 kwietnia turniej play-in.
- 15 kwietnia początek play-offów.
- Daty meczów finałowych: 1, 4, 7, 9, 12, 15 i 18 czerwca (gra się do czterech wygranych).
- 12 czerwca loteria Draftu.
- 22 czerwca Draft.
Gdzie oglądać NBA?
- Są dwie możliwości legalnego oglądania meczów NBA. Pierwszy to League Pass, a drugi to Canal+.
- NBA League Pass to taki Netflix z meczami NBA. Można je oglądać na telewizorze, komputerze, tablecie czy telefonie.
- League Pass ma w tym sezonie nowe, niższe ceny. Wszystko opisaliśmy tutaj.
- Niestety NBA zdecydowała się na dużą zmianę w kontekście League Passa tzn. za nową aplikację i streaming odpowiada teraz Microsoft i z tego co wiemy od kibiców w Polsce, ale też piszą o tym na różnych forach i w mediach społecznościowych, fani z całego świata, to League Pass ma na razie sporo problemów. Czekamy aż Microsoft i NBA je rozwiąże.
Godziny meczów NBA
- Z powodu różnicy czasu dla nas NBA gra nocy. Głównie w nocy, ale nie zawsze. Są sytuacje, kiedy mecze zaczynają się o „normalnych” dla nas godzinach, czyli np. 18:00 czy 20:00 albo 21:00. Wszystko dlatego, że w prawie każdy weekend jest jeden lub kilka takich spotkań. Są one prezentem dla kibiców z innych stref czasowych, ale też jest to kwestia rywalizacji NBA o widzów z innymi ligami sportowymi w USA.
- W terminarzu na stronie NBA (terminarz – ang. schedule) znajdziecie godziny meczów według amerykańskiego czasu wschodniego, czyli eastern time (skrót ET). Do czasu ET należy dodać 6 godzin i wtedy otrzymamy czas w Polsce. Nawet jeśli mecz jest w Los Angeles, gdzie różnica czasu wynosi 9 godzin, to na stronie NBA zobaczymy czas EASTERN, czyli ET.
- Jeśli wejdziemy na stronę San Antonio Spurs czy Chicago Bulls czy Los Angeles Lakers, to tam będzie podany czas lokalny. W San Antonio i Chicago jest 7 godzin różnicy, a w LA aż 9 godzin.
- Teoretycznie lepszy terminarz jest na stronie ESPN – https://www.espn.com/nba/schedule – ale też trzeba zrozumieć zasady jego przedstawiania, bo łatwo się pomylić, którego dnia jest dany mecz.
- ESPN podaje godziny meczów według naszej strefy czasowej i super, bo odpada problem z przeliczaniem godzin.
- Problem z ESPN jest jednak taki, że jeśli mecz jest w nocy z czwartku na piątek i rozpoczyna się o godz. 2:00 naszego czasu, to będzie on pokazany, że jest rozgrywany w piątek. Oczywiście, że jest to prawidłowe pokazanie, bo 2:00 w nocy to już jest piątek, ale jeśli patrzyliśmy na terminarz na stronie NBA, to ten mecz jest w rozpisce w czwartek.
- Łatwo się więc pomylić, jeśli ktoś gra w Fantasy NBA, albo chce obejrzeć dany mecz na żywo itd.
- Zobaczcie na ten przykład, to jest rozpiska meczów – screen z ESPN.
- Na stronie ESPN wszystkie mecze są w sobotę. To prawda, według naszego czasu są w sobotę, ale pierwsze 8 jest w nocy z piątku na sobotę (a więc w terminarzu na stronie NBA będą jako mecze rozgrywane w piątek, bo w USA będzie piątek), a ostatni mecz jest w sobotę wieczorem, a więc na stronie NBA będzie on dodany do sobotnich meczów (ESPN mecze z soboty na niedzielę poda jako niedzielne spotkania).
Polacy w NBA
Jak zostać kibicem NBA?
Czy wiesz, że przed sezonem opublikowaliśmy specjalny artykuł dla początkujących kibiców? Znajdziecie w nim dużo ciekawostek, objaśnień i ważnych informacji. Nawet jeśli dobrze znacie się na NBA, to niektóre kwestie mogą wydać się Wam interesujące.
Jak działa PROBASKET?
- W trakcie sezonu, w tygodniu o 7 rano, a w weekendy o 8, publikujemy news – artykuł z wynikami meczów NBA z ostatniej nocy. Czasem w nocy rozgrywane jest 10-12 spotkań. Obejrzenie wszystkich nie jest możliwe, dlatego my w jednym miejscu piszemy najważniejsze informację o tym, co się działo, o tym, co trzeba wiedzieć. Zamieszczamy tam też skróty oraz statystyki.
- Codziennie znajdziesz u nas artykuły z najważniejszymi informacjami „newsy”, ale też staramy się często publikować ciekawe analizy, felietony oraz dłuższe teksty „ponadczasowe”.
- W sezonie co dwa tygodnie nagrywamy też „Podcast PROBASKET Live„, czyli dwugodzinną audycję, rozmowę, dyskusję o NBA. Znajdziesz nas na YouTube (tam nagrywamy na żywo), ale można nas potem odsłuchać w wersji audio na Spotify, Apple Podcasts czy SoundCloud (ostatnio mieliśmy przerwę z uwagi na przenosiny naszego studia, ale wkrótce wrócimy!).
- Amerykanie kochają statystyki, dlatego w specjalnym dziale analiz, co tydzień, znajdziecie tekst Damiana Puchalskiego opisujący najważniejsze rekordy, serie, występy itd.
Czy Golden State Warriors są gotowi na oddanie Draymonda Greena? Dlaczego pół NBA chce przegrywać, a drugie pół deklaruje walkę o mistrzostwo NBA? Kto jest faworytem do wygrania Konferencji Wschodniej, a kto ma największe szanse w Konferencji Zachodniej? Dlaczego pewniacy w obu konferencjach mają spore problemy? O tym wszystkim opowiada Michał Pacuda w najnowszym odcinku podcastu PROBASKET LIVE, który jest także zapowiedzią zbliżającego się sezonu regularnego NBA.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS