A A+ A++

“Widzimy cały czas problemy z poszczególnymi lekami, ale nie widzimy, żeby sytuacja jakoś odbiegała od normy” – mówił na konferencji prasowej poświęconej dostępności leków w Polsce wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski. Dodał, że dzisiaj pojawi się nowa lista antywywozowa.

Problemy z dostępnością leków są, ale takie, jak zawsze

– W Polsce mamy zarejestrowanych ponad 16 tys. produktów leczniczych i ok. 55 tys. opakowań. Żadna apteka nie może mieć wszystkich produktów leczniczych, ale nie ma problemu z systemowym brakiem leków – mówił podczas konferencji wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski.

Jak jednak dodawał, obecna sytuacja na rynku lekowym w Polsce jest stabilna. Problemy z dostępnością niektórych leków są, ale sytuacja tak, jak zapewniał wiceminister, nie jest nadzwyczajna. 

– Problemy związane z dostępnością leków są szczególnie związane z problemami geopolitycznymi, transportowymi czy dostępu do substancji czynnych oraz komponentów leków – tłumaczył Maciej Miłkowski. Są też problemy z modą na dane leki, dane substancje – dodał.

Wiceszef resortu zdrowia nie wskazał dokładnie, z dostępnością do których medykamentów jest największy problem. Podkreślił jednak, że pogorszenie sytuacji na rynku antybiotyków, na które zapotrzebowanie z roku na rok jest coraz wyższe, wynikało z braku dobrego przewidywania popytu przez producentów. Maciej Miłkowski zapewniał, że obecnie mamy zabezpieczonych miliony opakowań antybiotyków. 

Dzisiaj nowa lista antywywozowa

Wiceminister zdrowia zapowiedział, że jeszcze dzisiaj wieczorem na stronie Ministerstwa Zdrowia pojawi się nowa lista antywywozowa. Pojawi się na niej 12 nowych substancji czynnych.

– Substancje czynne pojawiają się na liście z różnych powodów. W niektórych przypadkach, jeśli widzimy, że powyżej 10 proc. danego leku jest wywożonego na rynek europejskim, to wówczas takie leki wprowadzamy na listę antywywozową – tłuamczył Maciej Miłkowski.

Aby lepiej zarządzać zapasami leków w Polsce, Ministerstwo Zdrowia planuje informować o brakach medykamentów co 2 tygodnie. Pracuje również nad nowym rozwiązaniem informatycznym, dzięki któremu lekarz w systemie będzie widział, czy jest problemem z dostępem do danej substancji czynnej, i jaki ewentualnie inny lek może przepisać pacjentowi.

Problemy z lekami są w całej Unii Europejskiej 

Problemy z dostępnością leków występują jednak nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej. Jak mówił Grzegorz Cessak, szef Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Europejska Agencja Leków analizuje sytuację na europejskim rynku medykamentów. 

Polecamy także:

zobacz więcej

Branża farmaceutyczna: ustawa refundacyjna w obecnym kształcie grozi brakami leków

zobacz więcej

Zimny łańcuch dostaw leków – czym grozi przerwanie spowodowane problemami z CO2

zobacz więcej

Nawet trzyletnie opóźnienia w procedurach rejestracji leków

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów do artykułu:
Problemy z dostępnością leków w Polsce nie są większe niż zazwyczaj . Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty, zgłoś go za pomocą linku “zgłoś”.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNowy Titan jednak nie powstanie. Nvidia porzuca projekt flagowca?
Następny artykułMotorola prezentuje prototyp rozwijanego smartfona. Wygląda intrygująco