Znany wszystkim częstochowianom, Plac Pamięci Narodowej, był do tej pory niemal cały wyłożony płytami granitowymi, które, szczególnie zimą, przysparzały wielu z nas problemy. Właśnie rozpoczęła się jego metamorfoza. Co się zmieni?
Nad projektem przebudowy Placu Pamięci Narodowej w Częstochowie pracowali prof. Jacek Budyn, autor znajdującego się na placu pomnika Poległym w Obronie Ojczyzny oraz Tomasz Borowiecki.
– W latach 80., kiedy ja i profesor Wincenty Kućma dostaliśmy propozycję stworzenia pomnika, chcieliśmy, by „wyrastał” on niejako z samego placu, tworząc pewną klamrę, zwieńczenie dla całości. Wiązało się to z podnoszeniem różnicy poziomu aż do samego cokołu – mówił prezentując projekt prof. Budyn.
Nowa wizja placu zakładała wprowadzenie więcej zieleni i zniwelowanie skutków panującej tu do tej pory betonozy, by miejsce to stało się bardziej przyjazne dla spacerujących po Śródmieściu mieszkańców.
Jedną z istotnych zmian będzie stworzenie promenady wysokich drzew wzdłuż ulicy Śląskiej. Chodzi o platany klonolistne, które w momencie ich posadzenia będą miały średnicę 20-25 cm i wysokość od 4 do 4,5 metra.
�
Wykonawca jest właśnie w trakcie intensywnych prac. Zerwana została część granitowych płyt, tworzone są miejsca na nasadzenia, przywożone są już pierwsze rośliny, a także wytyczono już nowe alejki na terenie sąsiadującym z pomnikiem. Jeśli wszystko dobrze pójdzie, a pogoda nie spłata nam figla, do końca listopada Plac Pamięci Narodowej stanie się miejscem, które powinno cieszyć się popularnością wśród częstochowian. A ci już zauważają zmiany, choć niektóre budzą w nich niepokój. – Od strony ulicy Nowowiejskiego był do tej pory duży pas trawy, teraz część tej trawy została usunięta. Mam nadzieję, że to nie jest tak, że w jednym miejscu wycinamy, a w drugim sadzimy. Poczekam i ocenię, jak wszystkie prace zostaną zakończone.
Remont Placu Pamięci Narodowej jest prowadzony w ramach projektu „CzęstoZielona”, który jest częścią programu „Kierunek Przyjazna Częstochowa”.
�
– Cel ważny w obliczu zmian klimatycznych, będący też elementem miejskiego planu adaptacji do zmian klimatu. Zgodnie z umową efekt prac powinien być widoczny już w tym roku, choć oczywiście „zielony” efekt będzie w pełni dostrzegalny w przyszłym sezonie – zapowiadają władze miasta.
Zakres robót przewidziany umową obejmuje m.in.: niwelację terenu, uporządkowanie terenu, przycięcie drzew i krzewów, wykonanie nawierzchni z tłucznia i kostki brukowej, korektę układu ścieżek, demontaż wskazanych w dokumentacji nawierzchni granitowych, przeniesienie masztu flagowego, wykonanie oświetlenia terenu oraz iluminacji zieleni, demontaż istniejących elementów małej architektury (ławek i koszy na śmieci), montaż nowych elementów małej architektury (ławek, koszy, stojaków rowerowych), wyrównanie i oczyszczenie przylegającego terenu, odtworzenie trawników, nasadzenia zieleni niskiej i wysokiej, roczną pielęgnację zieleni od odbioru inwestycji oraz inwentaryzację powykonawczą.
Budowę Pomnika Poległym w Obronie Ojczyzny z Placu Pamięci Narodowej zainicjowali kombatanci w 1980 roku. Powstał Społeczny Komitet Budowy Pomnika na czele z Eugeniuszem Sucheckim. Zebrano wówczas ze składek 20 mln ówczesnych złotych oraz 36 ton metali kolorowych. Kamień węgielny wmurowano 6 maja 1983 r. W cokole pomnika złożono urny z ziemią spod Monte Cassino, Lenino, znad Bzury, z grobów polskich lotników w Wielkiej Brytanii, powstańców warszawskich, a także prochy ofiar obozu w Auschwitz. Odsłonięcie Pomnika, który jest do dziś miejscem wielu miejskich uroczystości rocznicowych, odbyło się 1 września 1985 roku.
Polecane oferty
Materiały promocyjne partnera
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS