Na trasie przejazdu kolumny prezydenckiej doszło do groźnego wypadku. Prezydent Andrzej Duda zatrzymał kolumnę do czasu przybycia służb ratowniczych. Z kolei nowo wybrany szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego płk Jacek Siewiera, natychmiast przystąpił do reanimacji rannych.
W środę prezydent Andrzej Duda wraz z szefem BBN Jackiem Siewierą oraz wicepremierem, szefem MON Mariuszem Błaszczakiem wzięli w Toruniu udział w testach elementów baterii Patriot, które mają stać się podstawą system obrony powietrznej średniego zasięgu pod kryptonimem “Wisła”.
Podróż prezydenta. Nieoczekiwana sytuacja
Podróż prezydenta Dudy i szefa BBN Jacka Siewiery do Torunia nie odbyła się bez problemów. Ok. godziny 13.45 prezydencka kolumna, jadąc drogą krajową nr 10 z lotniska w Bydgoszczy do Torunia musiała się zatrzymać, ponieważ na drodze doszło do groźnego wypadku.
Jak poinformowała onet.pl bydgoska straż pożarna, samochód osobowy zderzył się z ciężarówką. Byli ranni. Na miejsce wezwany został śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.
— W aucie osobowym jechały dwie osoby, kobieta i mężczyzna. Kiedy przyjechaliśmy na miejsce, osoby te były poza pojazdami. U mężczyzny stwierdzono zatrzymanie krążenia i podjęto resuscytację krążeniowo-oddechową. Po kilkunastu minutach udało się przywrócić czynności życiowe i został przetransportowany do szpitala śmigłowcem LPR. Kobieta była przytomna, choć również wymagała hospitalizacji. Kierowca ciężarówki nie uskarżał się na żadne dolegliwości – powiedział Onetowi st. kpt. Karol Smarz, rzecznik prasowy bydgoskiej straży pożarnej.
Jacek Siewiera ratował rannych
Przed przybyciem służby w akcje ratunkową zaangażował się płk Jacek Siewiera, który z wykształcenia jest lekarzem. – Widząc wypadek, natychmiast przystąpił do udzielania pomocy i reanimował jednego z poszkodowanych do momentu przybycia służb medycznych, w tym śmigłowca LPR — mówi informator onet.pl z otoczenia prezydenta.
Z kolei obecny na miejscu wypadku Andrzej Duda nie chciał jechać dalej, by nie dezorganizować akcji ratowniczej.
Program “Wisła”
Program dostarczenia przeciwlotniczych i przeciwrakietowych zestawów rakietowych średniego zasięgu “Wisła” jest jednym z głównych elementów tworzących system obrony przeciwpowietrznej kraju. Jego podstawowym zadaniem będzie zwalczanie pilotowanych i bezpilotowych środków napadu powietrznego, a także taktycznych rakiet batalistycznych krótkiego zasięgu oraz manewrujących pocisków rakietowych.
Od września elementy systemu obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła, w tym zestawów Patriot przechodzą procedurę integracji, montażu i sprawdzenia.
MP
Czytaj dalej:
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS