Piękno i potęga przyrody nieustannie nas zachwyca. Majestatyczne szczyty górskie, lazurowe wody czy pokaźnych rozmiarów drzewa zapierają dech w piersiach i wprawiają w zdumienie ludzi na całym świecie. Wybierają się oni do odległych krajów tylko po to, by na własne oczy doświadczyć cudów natury. Jednym z nich są bez wątpienia magiczne oraz tajemnicze wodospady Iguazu.
Wodospady Iguazu, czyli wielka woda
Wodospady Iguazu leżą na argentyńsko-brazylijskiej granicy – na rzece Iguaçu. Ich nazwa wywodzi się z języka guarani i łączy dwa słowa oznaczające “wielką wodę”. Nic w tym dziwnego, ich ogrom naprawdę robi wrażenie. Najwyższa kaskada, Diabelska Gardziel liczy ponad 80 metrów. Co ciekawe, najpopularniejszy wodospad świata – Niagara – mierzy około 30 metrów mniej. Łącznie Iguazu składa się z aż 275 kaskad, a jego szerokość wynosi około dwóch kilometrów.
Wodospady zarówno po stronie argentyńskiej, jak i brazylijskiej leżą wśród parków narodowych. W okolicy znajdziemy egzotyczne drzewa, rośliny oraz tropikalne kwiaty. Wśród nich wymienia się m.in. bambusy, palmy lub koronkowe paprocie drzewiaste. Miejsce jest także domem dla blisko 400 gatunków ptaków, takich jak tukanów czy papug. Nie lada atrakcją może być również spotkanie z jaguarami, małpami, mrówkojadami i tapirami. Podczas spaceru na waszych ramionach mogą zasiąść duże, kolorowe motyle.
Z myślą o turystach na miejscu powstała również 80-metrowa kładka, którą można przejść w stronę Diabelskiego Gardła. Na górze natomiast znajduje się wąski podest prowadzący na sam koniec wodospadu.
Jak powstały wodospady Iguaçu?
Jak się okazuje, za cudem natury kryje się także kilka legend. Jedna z nich opowiada o kobiecie o imieniu Naipi, która miała zostać poślubiona przez bóstwo. Młoda dziewczyna nie zamierzała jednak wychodzić za mąż, ponieważ jej serce należało do pewnego wojownika – Taroba. Mężczyzna próbował uciec z ukochaną kajakiem, co niesamowicie rozwścieczyło bóstwo. Z gniewu przecięło rzekę i stworzyło wodospad, który stał się pułapką dla zakochanych.
Mówi się, że pierwszym Europejczykiem, który odnotował istnienie wodospadów był hiszpański konkwistador Álvar Núñez Cabeza de Vaca w 1541 roku.
Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS