Obecni byli bohaterowie całego projektu: internowani działacze „Solidarności” z regionu, goście z Oddziałowego Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu Justyna Pera, dr Paweł Głuszek oraz kierownik Bartosz Rybak. Dyskusje prowadzili: ks. dr Jarosław Wąsowicz SDB, salezjanin, historyk oraz Marek Fijałkowski historyk i regionalista, starszy kustosz Muzeum Okręgowego im. Stanisława Staszica w Pile.
W spotkaniu uczestniczyła również młodzież z pilskich szkół, dla której była to znakomita lekcja historii. Obecny był również Arkadiusz Kubich, wicestarosta pilski, który podkreślił niezwykle ważny wymiar historyczny tego projektu i jego walory edukacyjne:
– Takie działania pozwalają zachować pamięć o bohaterach, którzy walczyli o wolną i niepodległą Polskę oraz poznać wiele dotąd nieznanych faktów, wzbogacających regionalną jak i polską historię – mówił.
Spotkaniu towarzyszyła również ciekawa wystawa pamiątek, wśród których znalazły się m.in. listy z obozu w Gębarzewie, naczynia więzienne, zdjęcia, kopie dokumentów. Można ją obecnie oglądać w Wypożyczalni dla Dorosłych Biblioteki Głównej przy ul. Staromiejskiej 14, w godzinach pracy biblioteki: od poniedziałku do piątku od godz. 8.00 do 19.00.
– Realizowanym projektem pragnęliśmy nawiązać do okresu walki o godność i wolność człowieka, która w latach 1980 – 1989 toczyła się pod sztandarem „Solidarności” – pierwszego niezależnego i samorządnego związku zawodowego w Europie środkowo-wschodniej. Projekt służył odkrywaniu, dokumentowaniu oraz upowszechnianiu wiedzy z zakresu tamtejszej historii Polski w ujęciu jej regionalnych pilskich wątków – podkreśla Joanna Wyrwa-Krzyżańska, dyrektor biblioteki.
Program realizowany jest przez Muzeum Historii Polski w Warszawie, projekt dofinansowano ze środków budżetu państwa. Patriotyzm Jutra. „Solidarność regionu pilskiego. Zapomniani bohaterowie, wspomnienia, pamiątki”.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS