A A+ A++

Jest już wykaz miejsc, w których w razie zagrożenia opadem radioaktywnym można otrzymać jodek potasu, aczkolwiek cała akcja to raczej propagandowa pokazówka, bo jodek potasu chroni jeden organ – tarczycę – przed konkretnym izotopem, którego wystąpienie jest mało realne i bardzo losowe. Na razie brakuje większości gmin z powiatu chełmskiego, ale lista jest na bieżąco uzupełniana. Sprawdź, gdzie dostaniesz jodek potasu.

Dystrybucja tabletek jodku potasu została podjęta w ramach działań z zakresu zarządzania kryzysowego i ochrony ludności po doniesieniach o walkach i ostrzelaniu Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na Ukrainie. Nie bez znaczenia są też doniesienia o możliwym ataku bronią jądrową przez Rosję na terenie Ukrainy. Tabletki jodku potasu trafiły najpierw do komend straży pożarnych w każdym powiecie, a następnie do wszystkich samorządów wraz z wytycznymi dotyczącymi ich użycia. W miniony piątek wojewoda lubelski opublikował pierwszą listę miejsc dystrybucji leku. Na razie nie ma tam wszystkich gmin z powiatu chełmskiego, ale lista uzupełniana jest na bieżąco.

– Przygotowanie planu dystrybucji tabletek jodku potasu na wypadek ewentualnego wystąpienia zagrożenia radiacyjnego jest standardową prewencyjną procedurą, związaną z zarządzaniem kryzysowym i ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa obywatelom. W obecnej chwili zagrożenie radiacyjne nie występuje, a sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez Państwową Agencję Atomistyki, która informuje, że rosyjskie działania militarne na Ukrainie oraz ataki na Zaporoską Elektrownię Jądrową nie stwarzają bezpośredniego zagrożenia dla mieszkańców Polski. Nie ma więc podstaw, żeby rozpoczynać wydawanie tabletek jodku potasu – informuje Agnieszka Strzępka, rzecznik wojewody lubelskiego.

Ośrodki zdrowia, szkoły, świetlice wiejskie i remizy ochotniczych straży pożarnych – to głównie w tych miejscach będzie można otrzymać tabletki w razie konieczności. Poniżej lista miejsc w Chełmie i powiecie chełmskim, które są już przygotowane do wydawania tabletek. Wykaz jest aktualizowany na stronie internetowej urzędu wojewódzkiego (bit.ly/3eddxEv).

Miasto Chełm: I LO, II LO, IV LO, Zespół Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich, SP Nr 1, SP Nr 2, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 3, SP Nr 4, SP Nr 5, SP Nr 6, SP Nr 7, SP Nr 8, Zespół Wychowania i Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej Nr 1, ZSEiT, ZSB.

Gmina Chełm: Szkoła Podstawowa w Żółtańcach, SP w Strupinie Dużym, SP w Stawie, SP w Okszowie, SP w Stołpiu, SP w Uhrze, Świetlice wiejskie – Parypse, Nowosiółki, Janów, Zawadówka, Żółtańce, Pokrówka, Stare Depułtycze, Rożdżałów, Strupin Mały, Srebrzyszcze, Staw, Weremowice, Zagroda, Depułtycze Królewskie, Strupin Duży, Zarzecze, Horodyszcze, Krzywice.

Gmina Rejowiec: SP w Rejowcu, GOK w Rejowcu, GPB w Rejowcu, Świetlica wiejska w Rybiem, Wereszczach Małych, Siedliszczkach, Hruszowie, Leonowie, SP w Zawadówce.

Gmina Rejowiec Fabryczny: Gminny Ośrodek Kultury, Szkoła Podstawowa, Punkt Przedszkolnym, Mieszkanie Socjalne, Budynek Wielofunkcyjny – biblioteka, Świetlica OSP, Niepubliczna Szkoła Podstawowa, Świetlice Wiejskie.

Gmina Siedliszcze: NZOZ „SALUS”, NZOZ „B.D.M. UNI-MED.” s.j. Ośrodek Zdrowia w Siedliszczu, Centrum Rehabilitacji „Medica Poland”.

Gmina Wierzbica: Szkoła Podstawowa w Wierzbicy, Gminna Biblioteka Publiczna w Wierzbicy, SP w Święcicy, WDK Wierzbica, Pniówno, Ochoża, Olchowiec, Busówno, Syczyn, Wólka Tarnowska, Chylin, budynek po szkole w Wólce Tarnowskiej, OSP Kozia Góra.

Gmina Wojsławice: OSP Turowiec, Huta, Rozięcin, Nowy Majdan, Stary Majdan, Kukawka, Gminne Centrum Kultury, Sportu i Turystyki, Rada Sołecka wsi Czarnołozy.

Gmina Sawin: NZOZ „SAWIN-MED”, NZOZ „LUDI-MED”, Zespół Szkół w Sawinie, SP w Wólce Petryłowskiej, SP w Bukowie Wielkiej, SP w Czułczycach, GOPS w Sawinie, OSP Krobonosz-Kolonia, świetlica wiejska Łukówek, Łowcza – Kolonia.

Gmina Białopole: Urząd Gminy Białopole, Remizo-świetlica w Buśnie, Szkoła Filialna w Strzelcach.

Gmina Dubienka: Remiza OSP Świetlica Wiejska Siedliszcze, SP w Dubience. Gmina Leśniowice: NZOZ. (bf)

Jak umarłemu kadzidło?

Nagłaśnianie dystrybucji jodku potasu jednak wydaje się, zdaniem specjalistów, propagandowym chwytem dla pokazania, że rząd coś kontroluje i robi wobec zagrożenia. W Polsce obrona cywilna, system zabezpieczenia i ochrony obywateli prawie nie istnieje. Na tle takich państw jak np. Finlandia czy Szwajcaria poziom zabezpieczenia jest niemal zerowy. Nie mamy wyposażonych schronów, masek czy odzieży ochronnej, a te śladowe ilości które są, nadają się do muzeum, a nie realnego wykorzystania. O budowie jakiegoś systemu OC od lat też nikt się nawet nie zająknie. Radioaktywny jod uwolnił się przy katastrofie w Czarnobylu. W razie awarii obecnie działających na Ukrainie elektrowni jądrowych specjaliści wskazują bardziej na izotopy cezu, przeciw którym jodek potasu czy płyn Lugola pomoże jak przysłowiowe kadzidło umarłemu. Tutaj potrzebne byłyby maski, odpowiednia odzież ochronna i schrony z systemami wentylacyjnymi. W razie użycia na Ukrainie broni jądrowej to już kompletnie nie wiadomo, jakie izotopy mogłyby trafić do radioaktywnej chmury, bo nie wiadomo, co może zostać użyte. A my nie mamy prawie nic… No ale dystrybucja pigułki jodku potasu pozwala stwarzać wrażenie skutecznego działania i panowania nad sytuacją.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZamienniki przypraw, które pozwolą ci zaoszczędzić
Następny artykułVI Powiatowa Kampania Przeciwdziałania Handlowi Ludźmi „Blue Heart”