A A+ A++

Szanowni Mieszkańcy

Uprzejmie informuję, że w ramach działań z zakresu zarządzania kryzysowego i ochrony ludności, został opracowany „Plan dystrybucji preparatów ze stabilnym jodem na terenie miasta i gminy Krotoszyn”, na wypadek wystąpienia zdarzenia radiacyjnego.

Przyjęty plan ma charakter działania prewencyjnego, aby w przypadku wystąpienia zdarzenia radiacyjnego mieli Państwo świadomość gdzie się zgłosić, aby otrzymać preparat.

Dystrybucja preparatu jodku potasu rozpocznie się po ogłoszeniu „akcji” w środkach masowego przekazu lub przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

W obecnej chwili takie zagrożenie nie występuje, a sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez Państwową Agencję Atomistyki. Dokładne dane z poszczególnych stacji pomiarowych można znaleźć na stronie: gov.pl.

Poniżej podajemy do publicznej wiadomości wykaz punktów dystrybucji tabletek ze stabilnym jodem na terenie miasta i gminy Krotoszyn:

punkty odbioru

Dawkowanie preparatów jodowych (jedna tabletka zawiera 65 mg jodku potasu, co odpowiada 50 mg jodu).

dawki

ZASADY ODBIORU TABLETEK Z JODKIEM POTASU W PUNKTACH DYSTRYBUCYJNYCH NA TERENIE MIASTA I GMINY KROTOSZYN (WYŁĄCZNIE PO URUCHOMIENIU PROCEDURY).

1. Do punktu zgłasza się 1 osoba z danego adresu zamieszkania, która na podstawie oświadczenia (załącznik do pobrania) pobiera dla wszystkich domowników określoną ilość tabletek jodku potasu /ten sposób wydawania spowoduje, że w punkcie dystrybucji preparatu będą tylko osoby uprawnione do pobrania jodku potasu/.

2. Wydawanie preparatów obejmuje tylko grupy wiekowe wskazane na podstawie Rekomendacji Ministra Zdrowia / do 60-tego roku życia i należy się do tego stosować, nie wprowadzać w błąd osób wydających tabletki, gdyż to może spowodować, że zabraknie preparatu dla grup wiekowych, które muszą otrzymać ten preparat/.

3. Preparat osobom małoletnim podawać będą rodzice wg wskazanych norm.

4. W pierwszej kolejności preparat będzie wydawany osobom zameldowanym/ zamieszkującym w mieście i gminie Krotoszyn.

5. Wydawanie preparatu jest jednorazowe.

6. Leku nie można przyjąć na obszarze obiektów wydawania preparatów jodowych;

7. Wydawanie preparatów jodowych następuje zgodnie z kolejnością zgłoszenia się do punktu.

8. Preparat jodku potasu nie będzie wydawany osobom pod wpływem alkoholu lub podobnie działającego środka.

Dodatkowe informacje można się uzyskać kontaktując się z Miejsko-Gminnym Centrum Zarządzania Kryzysowego w Krotoszynie tel. 62/725-30-61

Jak działają tabletki?

Jak informuje MSWiA, tabletki zawierają wysokie stężenie stabilnego jodu. To pierwiastek niezbędny m.in. do prawidłowego działania tarczycy. Po przyjęciu tabletki tarczyca nasyca się zawartym w niej jodem – dzięki temu nie przyjmie i nie będzie gromadzić radioaktywnego jodu w przypadku zagrożenia.

Aby jednak zapewnić skuteczną ochronę, lek należy przyjąć dopiero po ogłoszeniu zagrożenia radiacyjnego – najlepiej w ciągu dwóch do ośmiu godzin. Dawkowanie leku ściśle zależy od wieku. Specjaliści odradzają profilaktyczne łykanie tabletek wcześniej, na własną rękę – nie przyniesie to spodziewanego efektu i może być niebezpieczne dla zdrowia.

Tak jak w przypadku innych leków, także w przypadku tabletek ze stabilnym jodem, jeśli występują jakiekolwiek obawy, choroby przewlekłe lub jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do możliwości przyjęcia leku, należy skonsultować się z lekarzem.

Prosimy o systematyczne zapoznawanie się z bieżącą sytuacją radiacyjną, a w przypadku uruchomienia procedury wydawania preparatów, o stosowanie się do wskazówek i zaleceń ogłaszanych w ogólnopolskich, lokalnych mediach oraz stronie internetowej gminy i w mediach społecznościowych.

broszura 1

broszura 2

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWandal z Osiedla Beskidzkiego objęty dozorem Policji
Następny artykułCud w Konstancinie-Jeziornej? Hostię zbadają specjaliści