„Seniorzy i seniorki niosą w sobie wielki skarb doświadczenia, dziedzictwa, historii i są świadomi, że trudne czasy możemy dobrze przeżyć, jeżeli pozostaniemy w zjednoczeniu z Panem Bogiem” – mówił w homilii bp Grzegorz Balcerek. Poznański biskup pomocniczy przewodniczył Mszy św. w poznańskiej katedrze z okazji Światowego Dnia Seniora.
W homilii bp Balcerek nawiązał też do obchodzonej 12 października Rocznicy Poświęcenia Katedry Poznańskiej. – Wspomnienie rocznicy poświęcenia budynku kościelnego jest pretekstem, by wierzyć w tajemnicę Kościoła jako wspólnoty Ludu Bożego pielgrzymującego do nieba – zauważył. Zwrócił uwagę, że Kościół to nie tylko, jak się zwykło mówić, papież, biskupi i księża, ale Kościół tworzą wszyscy ochrzczeni. – Żywym Kościołem stajemy się przez wiarę i życie Ewangelią – przekonywał.
Przypomniał, że katedra poznańska jest najstarszą na ziemiach polskich „i możemy przenośnie powiedzieć, że jest seniorką pośród katedr polskich”, a w jej murach dokonało się duchowe bogactwo.
Wspomniał, że modlili się w niej m.in. św. Maksymilian Kolbe, św. Urszula Ledóchowska, bł. kard. Stefan Wyszyński, sługa Boży kard. August Hlond, Prymas Polski, męczennik za wiarę abp Antoni Baraniak oraz św. Jan Paweł II.
Bp Balcerek nawiązał też do trudnej sytuacji ogólnoświatowej – trwającej na Ukrainie wojny i gróźb ataku nuklearnego na naszą Ojczyznę. – Wszyscy czują, że zbliża się ogólnoświatowy przełom – oby był to przełom ku dobremu – powiedział.
Zachęcił też zgromadzonych w poznańskiej katedrze seniorów, by realizowali polecenie Maryi skierowane do dzieci fatimskich. – Podejmijmy pokutę, trwajmy na modlitwie różańcowej za nasze rodziny, parafie, archidiecezję i Ojczyznę. Z Maryją Matką Kościoła patrzmy z ufnością w przyszłość – zaapelował bp Balcerek.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS