A A+ A++

Więcej ciekawych artykułów o podróżach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo
Członek nieuchwytnego plemienia nagrany w Brazylii

Najwyższe drzewo Ameryki Południowej zostało zauważone przypadkiem przez brazylijskich naukowców podczas przeglądania zdjęć satelitarnych. Choć drzewo zauważono już w 2019 roku, to udana ekspedycja w celu zbadania rośliny odbyła się dopiero w połowie września br. Wyprawa była planowana tak długo, ponieważ drzewo rośnie w dziewiczej Puszczy Amazońskiej i bardzo ciężko było się do niego dostać. Ze względu na usytuowanie nie było możliwe m.in. dotarcie samolotem czy samochodem. 

Rejs po Amazonce – wyprawa do peruwiańskiego raju [EKSKLUZYWNE WYPRAWY]

Najwyższe drzewo Puszczy Amazońskiej. Sprawiło naukowcom sporo kłopotów

Najwyższe drzewo Amazonii sprawiło badaczom sporo problemów. Pierwsza wyprawa odbyła się w roku odkrycia, ale została zakończona po 10 dniach. Trzy następne ekspedycje doprowadziły naukowców do innych, bardzo wysokich drzew, ale rekordzista wciąż pozostawał nieuchwytny. W końcu we wrześniu 2022 roku badaczom udało się dotrzeć do gigantycznego orzecha. Nie obyło się bez poświęceń – 250 kilometrów przepłynęli łodzią, następne 20 kilometrów przeszli pieszo, a do tego jedna osoba została ugryziona przez jadowitego pająka. Na szczęście nic jej się nie stało. Sama wyprawa zakończyła się powodzeniem. 

Brazylia - Wybrzeże OdkrywcówBrazylia – cuda natury

Drzewo – gigant w Puszczy Amazońskiej. Naukowcy dotarli do niego po trzech latach

Ogromne drzewo rośnie w rezerwacie Iratapuru River w północnej Brazylii. Jest to orzech z gatunku angelim vermelho (dinizia excelsa), czyli z rodziny bobowatych (motylkowatych). Drzewo ma 88,5 metra wysokości, a jego pień ma obwód 9,9 metra. Tym samym pokonało dotychczasowego giganta – orzecha o wysokości 66 metrów. Naukowcy ustalili, że drzewo waży około 400 ton i ma od 400 do 600 lat. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł„Londyńskie tajemnice”, czyli koncert pamięci królowej Elżbiety II
Następny artykułKraków: Nie będzie miejskiej zabawy sylwestrowej na Rynku Głównym