Od rana we wtorek, 11 października na Jasnej Górze trwało poruszenie. Na błoniach klasztornych wylądował helikopter, zaczęto taśmami otaczać teren w bliskości wieży. Około południa z klasztoru zaczęto wypraszać pątników. Tak rozpoczęła się pierwsza w historii operacja zdjęcia krzyża z wieży jasnogórskiej.
Śmigłowiec poderwał się do góry tuż przed godz. 13. Pierwsza próba zdjęcia krzyża z wieży, z uwagi na podmuchy wiatru, się nie udała. Plan zakładał zdjęcie krzyża z pomocą lin podwieszonych do helikoptera i posadowienie go na ziemi, gdzie 10 pracowników ma przystąpić do konserwacji. Jeszcze tego samego dnia krzyż powinien z powrotem zostać zamontowany.
Wieża jasnogórska jest jedną z wyższych budowali w Polsce – ma 106 metrów i 30 cm wysokości. Na narożnikach środkowej kondygnacji stoją cztery figury: św. Pawła I Pustelnika, św. Floriana, św. Kazimierza Królewicza i św. Jadwigi Królowej. Najwyższą, piątą kondygnację, na którą prowadzi 516 schodów, zdobią posągi doktorów Kościoła: św. Leona Wielkiego, św. Grzegorza z Nazjanzu, św. Augustyna i św. Ambrożego.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS