Pod koniec września akcjonariusze PKN ORLEN zagłosowali za połączeniem spółek, a 10 października podobne zdanie wyrazili akcjonariusze PGNiG. Tym samym został ostatni krok na drodze do powiększenia koncernu multienergetycznego.
W poniedziałek, 10 października br. odbyło się walne zgromadzenie akcjonariuszy PGNiG, którzy zagłosowali za połączeniem z PKN ORLEN. Zgodę wyraziło 99,99 proc. akcjonariuszy. Ostatni krok, finalizujący fuzję tych spółek, to rejestracja połączenia w Krajowym Rejestrze Sądowym.
Zgodę na przeprowadzenie transakcji wydał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Fuzja PKN ORLEN z PGNiG, a wcześniej także Grupą LOTOS oznacza, że udział Skarbu Państwa w połączonym koncernie wzrośnie do ok. 50%, dzięki czemu kontrola nad nim zostanie dodatkowo wzmocniona. Wcześniej, 28 września korzystną decyzję w tej sprawie podjęło 81,85% obecnych na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy Grupy ORLEN.
Jak podkreśla Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN, zgoda Akcjonariuszy PGNiG jest przypieczętowaniem kolejnego ważnego etapu w tworzeniu koncernu multienergetycznego.
– Budujemy zdywersyfikowaną grupę, której siłą będą zróżnicowane źródła zysków, nie tylko produkcja rafineryjna i petrochemiczna, ale także wydobycie, wytwarzanie energii nisko- i zeroemisyjnej oraz sprzedaż detaliczna do ok. 100 mln klientów w Europie. Mamy duże doświadczenie w realizacji procesów akwizycyjnych, które procentuje, pozwalając nam skutecznie integrować kluczowe spółki paliwowo-energetyczne. To konieczne dla dalszego intensywnego rozwoju połączonej grupy i zagwarantowania Polsce bezpieczeństwa energetycznego – tłumaczy Daniel Obajtek.
Podobnie jak w przypadku Grupy LOTOS, połączenie zostanie zrealizowane poprzez przejęcie, w ramach którego cały majątek spółki PGNiG SA (spółka przejmowana) zostanie przeniesiony na PKN ORLEN S.A. (spółka przejmująca). W momencie przejęcia akcjonariusze PGNiG w miejsce posiadanych akcji obejmą nowe akcje w podwyższonym kapitale zakładowym PKN ORLEN i staną się jego akcjonariuszami.
Korzyści z połączenia spółek
- Połączenie PKN ORLEN i PGNiG ma gwarantować stabilne dostawy surowców, w tym gazu ziemnego. Stanie się tak przede wszystkim dzięki optymalizacji i integracji własnego wydobycia węglowodorów na rynkach, na których spółki już dzisiaj są obecne, w szczególności na norweskim, ale też m.in. kanadyjskim i pakistańskim oraz polskim. Możliwe będzie także skoordynowanie działań w zakresie dywersyfikacji źródeł surowców energetycznych, w tym dalsze różnicowanie portfela dostaw LNG.
- Efektywniejsze zarządzanie bazą surowców ograniczy ryzyko, wynikające ze zmienności, jaką charakteryzują się rynki ropy i gazu, a także zwiększy skalę wykorzystania unikalnego potencjału PGNiG w zakresie realizacji projektów poszukiwawczych (w odniesieniu do badań geologicznych i wierceń). W konsekwencji połączenie PKN ORLEN i PGNiG przyczyni się do wzrostu bezpieczeństwa energetycznego Polski i regionu, które jest szczególnie ważne w obecnej sytuacji geopolitycznej.
- Realizacja fuzji przełoży się na osiągnięcie skali działalności i stabilności finansowej, które zapewnią odporność na zachodzące zmiany rynkowe i zdolność do pozyskiwania kapitału/funduszy na międzynarodowych rynkach finansowych.
- Łącząc doświadczenie i kapitał obu podmiotów, możliwe będzie stworzenie szerokiego wachlarza produktów oraz zintegrowanie kanałów komunikacji i dystrybucji, co pozwoli przygotować atrakcyjniejszą i bardziej kompleksową ofertę produktową dla ok. 100 milionów klientów w Europie, obejmującą energię elektryczną, gaz, ciepło, usługi energetyczne, ubezpieczenia, paliwa konwencjonalne, niskoemisyjne i alternatywne.
PGNiG wkrótce częścią Grupy ORLEN. Akcjonariusze podjęli decyzję [FILM, ZDJĘCIA]
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS