A A+ A++

Z takim pytaniem zwracają się do nas obywatele Ukrainy przebywający na ziemi chrzanowskiej. Odpowiadamy.

Cudzoziemiec objęty w Polsce ochroną czasową na podstawie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy zostaje pozbawiony uprawnień wynikających z posiadania PESEL UKR, jeżeli wyjedzie z Polski na okres powyżej 30 dni.

Mowa głównie o wyjeździe do Ukrainy, bo w przypadku wyjazdu do któregoś z kraju strefy Schengen może się zdarzyć, że polskie organy nie będą miały pojęcia o tym, że cudzoziemiec przebywa poza Polską, ze względu na brak kontroli granicznej.

Jeśli jednak wyjeżdża na dłużej niż 30 dni i będzie chciał skorzystać z pomocy innego państwa UE, powinien sam zawiadomić polskie władze.

Jeśli w ten sposób zrezygnuje z pomocy polskiego państwa, ale po czasie uzna, że jednak chce wrócić do Polski, to może, ale żeby ponownie korzystać z PESEL UKR, musi przekroczyć granicę Polski z Ukrainą.

Co zaś do wyjazdu do Ukrainy, to nie może on trwać dłużej niż 30 dni, by uprawnienia nie przepadły. Dotyczy to każdego pojedynczego wyjazdu. Dni spędzonych poza Polską się nie sumuje.

Krótko mówiąc, jeśli ktoś całkiem niedawno wyjechał z Polski na Ukrainę i spędził tam np. 26 dni, to po powrocie do Polski znów może się wybrać do swojego kraju, ale jeśli nie chce stracić uprawnień, to nie na dłużej niż 30 dni.

– Przepis stanowi jasno o wyjeździe (liczba pojedyncza) z Polski na okres dłuższy niż miesiąc. Interpretacja o sumowaniu okresów jest nieuzasadniona – mówi Anna Szaniawska z małopolskiego ZUS.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł19-latek ukradł auto, które wcześniej sprzedał [FOTO]
Następny artykułPo nawałnicy czas na nasadzenia. 1000 drzewek i krzewów dla Jaktorowa.