A A+ A++

Angelika Ollik fot. pexels.com

Chojnice posiadają blisko 70 tysięcy tabletek z jodkiem potasu, jednak należy pamiętać o kilku ważnych zasadach związanych z ich nabywaniem oraz przyjmowaniem.

Blisko 70 tys., a dokładniej 69 tys. 600 tabletek z jodkiem potasu trafiło do chojnickiego ratusza. Chociaż w razie zagrożenia mają być dystrybuowane docelowo przez apteki, to aktualnie muszą pozostać tam gdzie są, ponieważ Urząd Miejski czeka na decyzję wojewody pomorskiego w tej sprawie.

Sprawna i szybka dystrybucja jodku potasu jest o tyle ważna, iż w chwili realnego zagrożenia skażeniem radioaktywnym, leki zaleca się przyjąć w czasie do 2 godzin, jednak podanie do 8 godzin także będzie skuteczne. Aptekarze, którzy spotkali się wczoraj (06.10.) w ratuszu z burmistrzem Arseniuszem Finsterem, a także Piotrem Prondzińskim i Maciejem Ostrowskim z wydziału Zarządzania Kryzysowego, Ochrony Ludności i Spraw Obronnych wskazywali, że lepiej, gdyby tabletki już teraz trafiły do nich, ponieważ w momencie katastrofy nuklearnej wybuchnie panika, a tabletki muszą trafić przecież najpierw do 19 aptek, a następnie zostać wydane mieszkańcom. Jednak na razie ratusz ma w tej kwestii związane ręce. Burmistrz zapowiedział jednak, że będzie pracował również nad innym kanałem dystrybucji, ponieważ zdaje sobie sprawę z tego, że same apteki mogą nie wystarczyć.

Włodarz planuje również akcję informacyjną, a także druk ulotek, które mieszkańcy mieliby pobierać razem z tabletkami, by zwiększyć świadomość na temat działania jodku potasu.

Na stanie w urzędzie znajduje się aktualnie 58 kartonów po 40 opakowań, a w każdym opakowaniu jest 30 tabletek z jodkiem potasu (65 mg). Jedna tabletka zawiera 50 mg jodu. Wydawane one będą jedynie w razie konieczności, nie wcześniej.

Wtedy też, czyli gdyby do katastrofy nuklearnej doszło – każdy pełnoletni mieszkaniec, który nie ukończył 60 r. życia będzie mógł odebrać tabletki bezpłatnie w aptece. Nie będzie wymagane potwierdzenie adresu zamieszkania.

Tabletki z jodkiem potasu mogą przyjąć jedynie osoby do 60 roku życia!

Przyjmowanie tabletek z jodkiem potasu przez osoby powyżej 40 roku życia nie jest zalecane, ponieważ jest mniej prawdopodobne, że skorzystają oni na leczeniu jodem po ekspozycji na jod radioaktywny.

Nie należy także “profilaktycznie” zażywać jodyny, płynu Lugola czy innych preparatów z jodem na własną rękę, ponieważ można poważnie zaszkodzić swojemu zdrowiu. Tabletki z jodkiem potasu należy natomiast zażyć jedynie w razie konieczności, czyli w przypadku ekspozycji na radioaktywne promieniowanie.

Profilaktyka jodowa:

Jodek potasu jest wskazany do stosowania w przypadku katastrof nuklearnych, podczas których nastąpiło uwolnienie radioaktywnych izotopów jodu, w celu zapobiegania wychwytowi radioaktywnego jodu przez tarczycę po spożyciu lub inhalacji substancji radioaktywnej.

Dawkowanie tabletek ze stabilnym jodem zależy od wieku. Stosowanie dawki większej lub mniejszej od zalecanej może zagrozić zdrowiu.

– dorośli do 60 r. życia i dzieci powyżej 12 r. życia: 2 tabletki (100 mg jodu)

– dzieci od 3 do 12 r.ż.: 1 tabletka (50 mg)

– dzieci od 1 miesiąca do 3 r. ż.: 1/2 tabletki (25 mg jodu)

-noworodki: 1/4 tabletki (12,5 mg jodu)

-kobiety w ciąży i karmiące piersią: 2 tabletki (100 mg jodu)

Podobne tematy:

Najnowsze:

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDrzewo na uwięzi
Następny artykułParking się robi