A A+ A++

W Gambii w ostatnim czasie doszło do zagadkowych zgonów kilkudziesięciu dzieci. Sytuacja była na tyle poważna, że zajęła się nią Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Po wnikliwym przeanalizowaniu sprawy okazało się, że za śmierć dzieci mogą odpowiadać produkowane w Indiach syropy na kaszel.

Pierwsze niepojące sygnały pojawiły się w lipcu. To właśnie wtedy w Gambii zarejestrowano gwałtowny wzrost liczby przypadków ostrego uszkodzenia nerek wśród małych dzieci. W efekcie zmarło 66 dzieci.

ZOBACZ: Problemy pacjentów. Przerwane łańcuchy dostaw, brakuje leków

Gambijskie ministerstwo zdrowia wszczęło śledztwo w tej sprawie. Sytuacja była na tyle poważna, że zajęła się nią również Światowa Organizacja Zdrowia.

Skażone syropy na kaszel

Badania przeprowadzone przez WHO wykazały, że za zgony dzieci prawdopodobnie odpowiadają skażone syropy na kaszel produkowane w Indiach.

– Analiza laboratoryjna potwierdziła “niedopuszczalne” ilości glikolu dietylenowego i etylenowego w syropach firmy Maiden Pharmaceuticals – przekazał dyrektor generalny WHO, Tedros Adhanom Ghebreyesus.

ZOBACZ: Wielka Brytania. Pomylono recepty 6000 pacjentów. Błędy kosztowały życie 29 osób

– Ich spożycie może prowadzić do ostrego uszkodzenia nerek u dzieci, a w efekcie do śmierci – dodał.

W związku z wynikami badań Światowa Organizacja Zdrowia wydała ostrzeżenie odnośnie skażonych syropów i poprosiła producenta o wycofanie ich z rynku.

Cztery preparaty objęte alertem 

Alert WHO dotyczy czterech preparatów: Promethazine Oral Solution, Kofexmalin Baby Cough Syrup, Makoff Baby Cough Syrup oraz Magrip N Cold Syrup.

Komentująca sprawę agencja Reutera zauważa, że afera z syropami to cios dla wizerunku Indii jako “apteki całego świata”, która dostarcza leki na wszystkie kontynenty, szczególnie do Afryki.

Sama firma Maiden Pharmaceuticals produkuje rocznie 2,2 mln butelek syropów. Sprzedaje swoje produkty w Indiach i za granicą – w Azji, Afryce i Ameryce Łacińskiej.

dk/grz/ Polsatnews.pl

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMichał Łysiak: Nauczono mnie, że nazwiska nie grają
Następny artykułW Dusznikach-Zdroju rozpoczął się międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej im. Felixa Mendelssohna-Bartholdy’ego