A A+ A++

“Pełnia Księżyca Myśliwych” to niepowtarzalne zjawisko na jesiennym niebie, które określa się również jako Krwawy Księżyc. Fani astronomii na pewno dobrze wiedzą, kiedy w październiku jest pełnia Księżyca i dlaczego mówi się o niej w taki, a nie inny sposób. Zapominalskim zaś przypominamy wszystkie najważniejsze informacje. Okazuje się, że jesienna pełnia Księżyca może w dużym stopniu wpływać na nasze samopoczucie.

  • Pełnia Księżyca w październiku najczęściej nazywana jest “Pełnią Księżyca Myśliwych” albo Krwawym Księżycem, jednak mało osób zdaje sobie sprawę, do czego tak naprawdę nawiązują te określenia. Prawda jest zaś taka, że odnoszą się one do wierzeń i tradycji naszych przodków
  • Niektórzy twierdzą, że Srebrny Glob w czasie pełni w wyjątkowy sposób wpływa na człowieka. Pod jego wpływem mają zmieniać się nasze samopoczucie, skłonności i nastawienie do życia
  • Niezależnie jednak od tego, czy wierzymy w moc jesiennej pełni Księżyca, czy nie, na pewno jest okazja do tego, aby podziwiać blask naszego naturalnego satelity na nocnym niebie
  • Kiedy w październiku jest pełnia Księżyca, co warto o niej wiedzieć i jak się przygotować? Wyjaśniamy

Kiedy w październiku jest pełnia Księżyca?

Pełnia Księżyca w październiku będzie widoczna na niebie w najbliższą niedzielę, 9 października. Maksimum zjawiska na niebie będzie widoczne oczywiście nocą, o godzinie 22:54 i potrwa ono aż do 05:53 dnia następnego. 

Srebrny Glob znajdzie się w odległości 382.085 km od Ziemi, co oznacza, że z powodzeniem powinniśmy móc oglądać jego blask gołym okiem. W tym celu najlepiej wybrać się jednak w miejsce oddalone od sztucznego oświetlenia i zanieczyszczeń, które mogą osłabiać blask pełni Księżyca

Wycieczka na wieś, na uroczą polanę lub łąkę, aby podziwiać to zjawisko astronomiczne, może okazać się dodatkowo okazją do spędzenia czasu z bliską osobą.

Czytaj również: 

Co oznacza “Pełnia Księżyca Myśliwych” i “Krwawy Księżyc”?

Każda pełnia Księżyca ma unikalną nazwę, która pochodzi od zjawiska meteorologicznego, albo świata natury. Zazwyczaj nawiązuje do zwierząt, roślin lub czynności, które wiążą się z dawną tradycją.

Nie inaczej jest w przypadku pierwszej jesiennej pełni Księżyca, o której na ogół mówi się jako o “Pełni Księżyca Myśliwych“. Przyjmuje się jednak również inne nazwy, takie jak: 

  • Krwawy Księżyc
  • Księżyc Podróży
  • Księżyc Łowcy
  • Księżyc Obumierających Traw
  • Księżyc Więdnących Traw

Określenia te na czele z “Pełnią Księżyca Myśliwych” i Krwawym Księżycem wzięły się od zwyczajów Indian z Ameryki, dla których październik dawniej uznawany był przede wszystkim za czas polowań na utuczoną po lecie zwierzynę. 

Ponieważ trawy jesienią nie były już tak gęste, jelenie i lisy nie były już w stanie tak dobrze ukrywać się przed łowcą. Podczas samej pełni Złoty Glob miał być na tyle wyrazisty, że ułatwiał wytropienie ofiary. Dochodziło więc do przelewu krwi. 

Sprawdź: Przed nami upiorny miesiąc. Gwiazdy zwiastują nam prawdziwą karuzelę emocji

Jak pełnia Księżyca w Baranie wpłynie na człowieka?

Pierwsza jesienna pełnia Księżyca to pełnia Księżyca w Baranie. Po zamieszaniu związanym z retrogradacją Merkurego powinniśmy odczuwać względny spokój. 

Krwawy Księżyc pozwoli nam odzyskać wiarę we własne możliwości i przygotować się do … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMazowsze: SANEPID wydaje komunikat ws. wody! Chodzi o setki ludzi z pięciu miejscowości
Następny artykuł25 milionów dla Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych