A A+ A++

W Polsce na raka piersi choruje rocznie około 25 tys. kobiet. U 5-10 proc. z nich nowotwór rozpoznawany jest od razu w stopniu zaawansowanym. Dzisiejsza medycyna pozwala jednak wdrożyć leczenie nawet w zaawansowanym stadium choroby. Warto natomiast pamiętać, że w procesie terapeutycznym pacjentka potrzebuje holistycznego wsparcia.

Rozpoznanie raka piersi 

Rak piersi jest chorobą zróżnicowaną pod względem typów. Poszczególne stopnie zaawansowania różnią się przebiegiem, rokowaniami, a nawet odpowiedzią organizmu na leczenie, dlatego ważne jest określenie stadium zaawansowania nowotworu. Lekarz dokonuje tego przy pomocy tak zwanej skali TNM, opisującej:

  • wielkość guza w piersi
  • obecność przerzutów nowotworu w węzłach chłonnych
  • ewentualną obecność przerzutów nowotworu w innych narządach.

Zaawansowany rak piersi może mieć postać zarówno miejscowo zaawansowanego nowotworu piersi (III stadium rozwoju) lub uogólnionego raka piersi, inaczej rozsianego, w którym doszło do przerzutów do innych organów lub kości (IV stadium rozwoju).

Przy diagnozie nowotworu piersi ważne jest też określenie podtypu biologicznego nowotworu.  Można to zrobić dzięki badaniu histopatologicznemu pobranego podczas biopsji gruboigłowej fragmentu komórki nowotworowej, w ramach którego oznaczana jest obecność receptorów hormonalnych (estrogenowych – ER i progesteronowych – PR) oraz ekspresja receptora HER2 i markera Ki67. Receptory w komórkach nowotworowych mogą występować w wielu różnych kombinacjach, co sprawia że wyróżnia się trzy główne podtypy biologiczne raka piersi:

  • hormonozależny,
  • HER2-dodatni
  • potrójnie ujemny. 

Dzięki poznaniu podtypu biologicznego raka łatwiej jest dostosować leczenie do konkretnej pacjentki.

Ścieżki leczenia zaawansowanego raka piersi

Obecnie na rynku pojawia się coraz więcej nowych leków, które pozwalają lepiej kontrolować przebieg choroby, także tej w stadium zaawansowanym. Nowoczesne terapie obejmują leczenie między innymi:

  • hormonoterapię stosowaną w skojarzeniu z lekami celowanymi (inhibitorami CDK 4/6 w przypadku HR+ HER2-ujemnego zaawansowanego raka piersi lub leczeniem anty-HER2 w przypadku HR+ HER2-dodatniego zaawansowanego raka piersi)
  • immunoterapię.

Chemioterapia powinna być zarezerwowana i stosowana u chorych z masywnym rozsiewem choroby zagrażającym życiu pacjentki i nasilonymi objawami.

Zaawansowany rak piersi wpływa na wszystkie sfery codziennego funkcjonowania

Pacjentka z zaawansowanym rakiem piersi potrzebuje holistycznego wsparcia. Oprócz stałego kontaktu z lekarzem onkologiem, pomocni w procesie leczenia mogą okazać się inni specjaliści, na przykład kardiolodzy, neurochirurdzy czy pulmonolodzy. Również ważną rolę odgrywają pielęgniarki, które pomagają radzić sobie z leczeniem, objawami choroby i działaniami niepożądanymi terapii. Często ułatwiają także komunikację z zespołem medyków. Warto dodać, że w Polsce zaczyna funkcjonować pielęgniarstwo senologiczne, które specjalizuje się w opiece nad pacjentkami z chorobami piersi.

Pomocny w procesie terapeutycznym raka piersi jest także psycholog, który pomoże poradzić sobie z wyzwaniami natury emocjonalnej i psychologicznej. Psychiatra natomiast wesprze, gdy pacjentka doświadcza poważniejszych problemów psychicznych wymagających włączenia leczenia farmakologicznego. Z kolei dietetyk pomoże opracować najbardziej dopasowaną do potrzeb pacjentki dietę, aby osiągać odpowiednie najbardziej optymalne efekty terapeutyczne.

Świadomość choroby

Z myślą o pacjentkach z zaawansowanym rakiem piersi oraz o ich bliskich, w ramach kampanii edukacyjnej „Zaawansowany Rak Piersi. Wiem Więcej!”, powstał serwis edukacyjny www.zaawansowanyrakpiersi.pl, który zawiera zebraną w jednym miejscu wiedzę na temat nowotworu tego typu i jego leczenia. Może ona okazać się przydatna w oswojeniu choroby dla kobiet chorujących na zaawansowaną postać nowotworu.

Na stronie znajdują się artykuły ekspertów, cenne porady psychoonkologów i dietetyków, a także rzetelne informacje na temat dostępnych opcji terapeutycznych. Na stronie dostępny jest również m.in. darmowy, gotowy do pobrania „Poradnik dla pacjentek z zaawansowanym rakiem piersi”. Inicjatorem i organizatorem kampanii jest firma Novartis, a partnerami Federacja Stowarzyszeń „Amazonki”, Polskie Amazonkami Ruch Społeczny, Fundacja OnkoCafe-Razem Lepiej, Fundacja Rak’n’Roll Wygraj Życie, Fundacja OmeaLife Rak piersi nie ogranicza oraz Polskie Stowarzyszenie Pielęgniarek Onkologicznych.

Źródło: informacja prasowa

Polecamy także:

zobacz więcej

Rak piersi: mamy rosnący trend umieralności

zobacz więcej

Ekspertki: dzięki nowym lekom można osłabić ryzyko nawrotu we wczesnym raku piersi

zobacz więcej

WHO: Rak piersi wyprzedza raka płuc jako najczęstszy nowotwór

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów do artykułu:
U co 10 kobiety rak piersi rozpoznawany jest od razu w stopniu zaawansowanym. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty, zgłoś go za pomocą linku “zgłoś”.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł„Nie jesteśmy w stanie zaprojektować przyszłości”
Następny artykułPrzyznano Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury