Trasowanie jest jednym z tych procesów, które mają całe mnóstwo zastosowań. Najczęściej spotyka się trasowanie metalu, choć możliwe jest także trasowanie drewna. Wykorzystuje się do tych celów specjalistyczne narzędzia, a jednym z nich jest precyzyjny traser, zwany także detektorem. Na czym polega proces trasowania i jakie znaczenie ma dla prac ziemnych? Dlaczego lokalizacja infrastruktury podziemnej jest tak istotna dla ich powodzenia, a także dla bezpieczeństwa? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.
Czym jest trasowanie przestrzenne?
Trasowanie przestrzenne jest zaawansowanym procesem technologicznym, który swoje zastosowanie znajduje w obróbce materiałów. Polega on na dokładnym wyznaczaniu określonych linii poziomych na powierzchni materiału czy powierzchni brył, stosowany jest do wyznaczenia głównych osi elementu czy linii gięcia. Jednym z zastosowań trasowania metali jest określanie przebiegów przewodów czy innych elementów infrastruktury podziemnej w gruncie. Do trasowania stosowane są specjalistyczne trasery- urządzenia lokalizujące i unikające kabli i przewodów w ziemi. Dzięki zastosowaniu generatora sygnałów Genny4, skuteczność tego typu urządzeń jest niezwykle wysoka. Ich stosowanie pozwala na zmniejszenie liczby uszkodzeń przewodów podczas kopania w gruncie. Wpływa to także na zwiększenie poziomu bezpieczeństwa pracowników. Wskazywanie dokładnej lokalizacji przewodów w gruncie pozwala na bezproblemowe i terminowe przeprowadzanie wszelkich prac ziemnych.
Jak przebiega trasowanie metalu?
Działanie trasera w trasowaniu metali w gruncie jest proste. najpierw urządzenie odbiera sygnał generowany przez podziemne instalacje ferromagnetyczne. Kable energetyczne pod napięciem dają sygnał rzędu 50Hz, natomiast metalowe rury i kable telekomunikacyjne przesyłają fale radiowe i indukcyjne. Wyniki pomiarów są wyświetlane na ekranie, a także przekazywane za pomocą odpowiednich sygnałów dźwiękowych. W zależności od potrzeby, możemy wybrać jeden z kilku trybów pomiarów, których celem jest wykrycie infrastruktury energetycznej, teletechnicznej czy metalowej.
Czy warto podejmować się trasowania metalu?
Trasowanie metalu w kontekście lokalizacji elementów podziemnej infrastruktury jest bardzo ważne dla powodzenia i bezpieczeństwa wszelkich prac ziemnych. Trasery wykorzystywane są nie tylko do lokalizacji kabli, ale także do precyzyjnego odmierzania odległości czy sprawdzania wysokości. Są pomocne także w tworzeniu otworów czy wtedy, gdy potrzebne jest dokładne wyznaczenie linii.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS